Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – FiLBooks

Bu hafta Karaköy’ün en tatlı butik kafelerinden birinde, FiLBooks’dayız. Kafenin pastel tonlarıyla dizayn edilmiş olması, kitapların raf raf dizilimi ve minik salıncakları hoş bir atmosfer yaratmış. Biz meşhur olan “Red Velvet Cake”lerini tercih ettik. Sipariş ettikten sonra çok büyük bir dilimle karşılacaksınız, şimdiden uyaralım!İstanbul’da yiyebileceğiniz en iyi Red Velvet Cake olduğunun garantisini de verebiliriz. Tatlımızın yanına da tabi ki kahve söylüyoruz. Kahveleri de oldukça başarılı olan kafede, kitap ayracı, bez çanta, defter de satın alabilirsiniz. Karaköye yolunuz düşerse mutlaka uğrayın!

Kitap – Yerdeniz Büyücüsü

Ursula K. LeGuin, “Yerdeniz” serisinin ilk kitabı olan Yerdeniz Büyücüsü kitabıyla fantastik ve gizemli bir dünyanın kapılarını okuyucularına açıyor. Kitabımız; herkesin ve her şeyin gerçek isimlerinin gizlendiği, yerine lakaplarının kullanıldığı adalardan oluşan bu diyarda geçiyor. Gont’lu bir çocuk olan “Çevik Atmaca” lakaplı Gedin’in, büyücülük öğrenmek için geldiği Roke Adası’nda, yaptığı bir büyü sonucu çağırdığı gölge yüzünden başına gelmeyen kalmayacak. UrsulaK. LeGuin’nin kendine has anlatım tarzı ve okuyucularına vermek istediği mesajları ile bu kitabı okurken hem hayal gücünüzü genişletecek hem de kendinizi hayatı sorgularken bulacaksınız!

Film – Captain Fantastic

Başrolünde Viggo Mortensen’in bulunduğu 2016 yapımı dram/komedi türü film, insan uygarlığından uzak yaşayan bir ailenin hikayesidir. Bir çift(Leslie ve Ben) bütün modern dünyadan uzağa, vahşi doğaya yerleşirler ve çocuklarını burada büyütmeye karar verirler. Böylelikle çocukların zihni; boş bilgiler, hırs, para ve güç isteği gibi etkenlerle zehirlenmeyecektir. Leslie’nin psikolojik bazı sorunları vardır ve son çare olarak hastaneye yatırılmıştır. Bir gün Leslie’den kötü haber gelir. Bu evreden sonra çılgınca şeylere kalkışacak olan aile üyeleri, uzak kaldıkları toplumun içine direk dalış yapacaklardır. Küçüklüklerinden beri bilim, edebiyat, felsefe ve siyaset gibi konularda sürekli kitap okuyup uzmanlaşan çocuklar hayatın gerçekliğiyle sarsılırlar. Ölüm, eğitim, sevgi, inanç ve toplum gibi konuları esprili ifadelerle karşımıza çıkartan film ayrıca bir ailenin arasında örülmüş güzel bağları gözler önüne seriyor. İzlerken ufak bir tebessüm oluşturup içinizi ısıtan bu filmimizi size içtenlikle öneriyoruz.

Dizi – Brooklyn Nine-Nine

Bu haftaki dizi önerimiz Brooklyn Nine-Nine! Size, oldukça eğlenceli ve kafa dağıtabileceğiniz bu muhteşem sitcom dizisinden bahsedeceğiz. Kısaca konusuna değinmek gerekirse dizi, Brooklyn’in 99 numaralı polis bölgesinde bulunan bir karakolda görev alan bir grup dedektifin ve karakol çalışanlarının yaşadığı komik ve eğlenceli olayları, bölümlük konular eşliğinde anlatıyor. Kahramanlarımız her bölümde birbirinden garip davaları araştırırken, birbirleriyle yarışmaktan ve başlarını belaya sokmaktan da geri durmuyorlar. Diziyi izlerken karakterlerin samimiyetini gördükçe siz de onlarla bağ kuracaksınız. Espriler oldukça zekice ve en önemlisi kahkaha efekti yok! Bir an önce izlemenizi öneririz, iyi seyirler!

Tiyatro – Yaşamaya Dair

“Yaşamak ümitli bir iştir.”  Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği ve Tülay Günal ile birlikte oynadığı, hem tiyatro hem de müzikal tadında olan bu oyunda Nazım Hikmet’in şiirlerine ve hayatına değiniliyor. Usta şair Nazım Hikmet’in şiirlerini; Genco Erkal’ın muhteşem yorumu ve Tülay Günal’ın muhteşem sesiyle dinlerken Nazım Hikmet’in yaşamından bir kesite tanık olacaksınız. Arka tarafta büyük ve mükemmel bir orkestrayla birlikte; Zülfü Livaneli, Fazıl Say’ın da bulunduğu bu müzikali 6 Aralık’ta Kenter Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz. “Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela; zeytin dikeceksin, hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak, yani ağır bastığından.” İyi seyirler dileriz!

Sergi – İsim, Şehir, Hayvan, Bitki

Depo, Nalan Yırtmaç’ın “İsim, Şehir, Bitki, Hayvan” başlıklı bu yılki kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanan sosyal ve siyasi olayları hem bireysel hem de kolektif hafıza üzerinden yorumlayan Yırtmaç, sergisinde siyasi ve zorunlu göç vakaları üzerinden barınma ve mekansal aidiyet kavramlarına odaklanıyor, özne ve mekan ilişkilerini sorguluyor. Sanatçının perdeden tekstil artığı kağıtlara geniş bir seçki oluşturan yüzeyleri, kişisel ve gündelik olanın hafızasını da sergiye taşıyor. Sergisi 29 Aralık’a kadar Depo’da sergilenmeye devam edilecek. Umarız beğenirsiniz. İyi haftalar!

Konser – Adamlar

“Eski Dostum Tankla Gelmiş” adlı albümüyle müzik dünyasına giriş yapan ve Zombi Mahali, Sarılırım Birine, Yanmış İçinden gibi şarkılarla da son zamanlarda adından sıkça söz ettiren alternatif müziğinin en iyi yeni gruplarından “Adamlar” bu haftaki konserimiz! Adamlar, birbirinden güzel şarkılarını seslendirmek üzere 4 Aralık Çarşamba günü saat 22.30’da Dorock XL Kadıköy’de sahne alacak.

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format