Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Tahin

Siz de yeni tatlar denemeyi sevenlerdenseniz bu haftaki rotamız: Tahin. Hisarüstü, Moda, Karaköy ve Zorlu Center’da şubeleri bulunan Tahin, bize Lübnan mutfağının kapılarını aralıyor. Nohutun ve baklanın baharatlarla karıştırılıp kızartılmasıyla karşımıza çıkan çıtır falafeli ve nohut, tahin ve limon suyunun birleşimi olan humus çeşitlerini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Damak tadınıza düşkünseniz ve yeni bir deneyim arayışındaysanız kesinlikle doğru adrestesiniz! Uğrayın deriz!

Kitap – Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi… Roman 2008 yılında, müze ise 2012 yılında girdi hayatımıza. Kitap “Hayatımın en mutlu anıymış bilmiyordum.” cümlesi ile başlıyor. Zengin bir aileden gelen Kemal ile Kemal’in yoksul bir akrabası olan Füsun’un aşkını anlatıyor. Kitabı özel kılan noktalardan biri ise romanı iki ana karakterin ekseninden çıkarıp bize 70’ler Istanbul’u ve ülkemiz hakkında panaromik bir açı sunan anlatısı ve o zamanlar Türkiye’deki evlilik, arkadaşlık, tutku, aile, mutluluk, cinsellik ve kadın olgularına dair çarpıcı saptamalarda bulunması. Kemal ve Füsun’un yaşadıkları aşk süresince Kemal’in topladığı eşyaları bir koleksiyon haline getirmesi bizi bu objelerden oluşturulmuş bir müze hayaline yönlendiriyor. Ve bitirirken “Aşktır, aşktır alemde her şeyin sebebi…”

Film – 12 Öfkeli Adam

Bu haftaki filmimiz tarihin tozlu sayfalarından geliyor. 1957 yapımı olan bu başyapıt yıllardır Hukuk Fakültelerinin gözdesi. Film, bir çocuğun kesin delillerle babasını öldürmesi ve 12 jüri üyesinin bu cinayeti sadece 5 dakikalık bir oylama ile kabul etmesi için odaya girmesiyle başlıyor. Oylamada 11 üye çocuğu suçlu bulurken jüri üyesi Davis bir çocuğun idama bu kadar kolay gönderilmeyeceğini söylemesiyle oda ilginç bir hal alıyor. Bütün ön yargıların kırılabileceği, bir damla şüphenin bile dalgalara dönüşeceğini gösteren bu film bir saat otuz altı dakika boyunca sadece aynı odada geçiyor. Cinayetin düğümleri bir bir çözülürken kendinizi kaptırıp gideceğiniz film, ödülleri de silip süpürmüş durumda. Bu hafta elinizde kahvenizle “Ne izleyeceğim?” diye düşünüyorsaniz 12 Öfkeli Adam sizi bekliyor. İyi seyirler!

Dizi – Doctor Who

Doctor Who; 1963 yılında başlamış, en uzun süre yayınlanan bilim kurgu dizisi olmasıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir dizi olmuştur. İsmi bilinmeyen bir Zaman Lordu’nun Tardis adlı zaman makinesiyle ve yol arkadaşlarıyla zamandan zamana, mekandan mekana atlamasını ve bu yerlerde yaşadığı maceraları içermektedir. Dizi, William Shakespeare, Van Gogh ve Charles Dickens gibi isimleri bilim kurgu çerçevesinde değerlendirip, tarihi ve bilim kurguyu harmanlayarak seyirciye sunmuştur. 11 sezonuyla sizleri korkutsa da başladığınızda bırakamayacağınız, Doktor’un zekasına hayran kalacağınız bu diziye mutlaka şans verin, pişman olmayacaksınız!

Sergi – Mutluluk Resimlerimiz

Nur Koçak foto-gerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden. Bu enstalasyonda ise her zaman sahip olduğu feminist bakış açısını bir adım daha öne çıkararak kadın kimliğinin yok sayılmasını ya da arka planda tutulmasını, kendine has yöntemiyle eleştirmektedir. Sadece bununla kalmayıp “Vitrinler” adlı seçkisinde küreselleşen tüketim kültürüne de atıfta bulunur. Sergiyi gezmek isteyenler 29 Aralık 2019 tarihine kadar Salt Beyoğlu ve Salt Galata’yı ziyaret edebilirler. 

Konser – Nilipek

“Ah ne güzel ne güzel seni sevmek, ah ne güzel ne güzel!” Nesrin Sipahi’nin “Gözleri Aşka Gülen” şarkısına yaptığı cover ile büyük bir kitle kazanan Türkçe popun ve alternatif akımın yıldızlarından Nilipek 21 Kasım Perşembe günü Anahit Sahne’de sahne alıyor. Mükemmel sesi ve huzur veren şarkılarıyla sıcacık bir konser sizi bekliyor.


Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format