Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Valonia Kafe

Bu hafta Beşiktaş’ın gözde mekanlarından biri Valonia’dayız! Özellikle çikolatalı tatlıları ve kahveleriyle ünlü olan bu mekanda sizi enfes bir çikolata kokusu karşılıyor. Çikolataların meyvelerle zenginleştirildiği enfes tatlıların tadını çıkarırken sıcak kahve eşliğinde arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bizim önerimiz en bilindik tatlılarından olan “Sütlü Çikolatalı Islak Kek”. İçindeki yoğun çikolatasıyla tadının damağınızda kalacağından eminiz. Daha hafif tatlar tercih edenler için ise önerimiz tabii ki zengin beyaz çikolatasıyla Çilekli Milföy. Yolunuz Beşiktaş’a düştüğünde Valonia’ya uğramadan geçmeyin deriz!

Kitap – Gör Beni

Bu haftaki önerimiz Azra Kohen’in son zamanlarda çok beğenilen kitabı “Gör Beni”. Kitap, okuyucusuna Cumhuriyetin ilk yılları, Dinler Tarihi ve Sümer Yazıtları hakkında adeta bilgi hazinesi sunuyor. Bunun yanında doğru bildiğimizi sandığımız yanlışları düzelterek bizi araştırmaya ve sorgulamaya yöneltiyor. Kitapta, düşünceleri tamamen farklı iki karakterin nefretinin aşka dönüşüm hikayesi öyle güzel anlatılıyor ki aralarında gelişen ilişkiye bizzat şahit oluyorsunuz. Hatta öyle ki Azra Kohen karakterlerin isimlerini bile gelişigüzel değil anlamlarına uygun seçmiş. Son olarak dipnotlarda kaynaklar da verildiği için araştırıp çoğu şeyi öğrenmemizde bize kolaylık sağlıyor. Yazarın başarılı anlatımı sayesinde kitabı nasıl bitirdiğinizi anlamayacaksınız!

Film – The Shining

İsmini duyduğunuz ama izlemediğiniz filmlere vakit ayırma vakti gelmedi mi? Bu haftaki önerimiz “The Shining”!  Stephen King’in romanından uyarlanan Stanley Kubrick’in yönettiği bu film sadece Jack Nicholson’ın performansı için bile izlemeye değer. Film, Torrance ailesinin karlarla kaplı Colarado dağlarındaki Overlook Oteli’ne kış bakıcılığı yapmak için gitmeleriyle başlar. Bomboş bir otel ve bir aile; klasik bir korku filmi gibi görünüyor değil mi? Kesinlikle öyle değil. Bu bol katmanlı kült film kesinlikle beklediğinizden daha fazlası. 22 Kasım’da vizyona girecek olan devam filmi Doctor Sleep öncesinde izlemeyi unutmayın! İyi seyirler!

Dizi – Anne With An E

Anne With An E, “Anne Of The Green Gables” adlı çocuk kitabından uyarlanmıştır. Hikaye Green Gablesta yaşayan iki bekar kardeşin işlere yardımcı olması için erkek bir çocuk istemesi fakat yapılan bir yanlışlık üzerine Anne’in gelmesiyle başlıyor. Anne With An E, Anne’in geçmişinde ve yeni hayatında yaşadıklarıyla izleyicilere ders veriyor. İçi içine sığmayan kız çocuğunu canlandıran Amybeth McNulty’nin oyunculuğu sayesinde biz de karakterin hem mutluluğuna hem de üzüntüsüne ortak olabiliyoruz. Anne With An E iki sezonuyla Netflix’te yayında. Dizinin 3. sezonu ise çok yakında yayınlanacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz!

Sergi – Sen Söyle

Bu hafta ki sanat rotamızda İstanbul Modern’de sergilenmeye devam eden, Canan Tolon’un “Sen Söyle” adlı sergisi çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan kendine özgü ifade ve teknik arayışıyla bizlerle. Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getiren sergi, aynı zamanda sanat tarihinde yerini almış kimi çalışmasının da yeniden üretimine yer veriyor. Sergi 2 Şubat’a kadar İstanbul Modern’de sergilenmeye devam edecek. Sanat aşıklarının bu hafta nereye gideceği bizce belli oldu, bol sanatlı haftalar!

Tiyatro – Notre Dame de Paris Müzikali

Victor Hugo’nun muhteşem eseri Notre Dame de Paris’in müzikal uyarlaması sizi; sahne dansları, Fransızcadan aslına uyarak Türkçeye çevrilmiş şarkıları ve karakterleri canlandıran tiyatrocuların muhteşem oyunculukları ile adeta kitabın yazıldığı döneme gitmenizi ve kendinizi müzikal karakterleri ile özdeşleştirmenizi sağlıyor. Başta ön yargılı olarak gittiğimiz bu müzikal, Fransa’daki aslına göre birebir uyarlandığını gördüğümüzde bizi kendisine hayran bıraktı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gösterilmeye devam edilecek bu müzikalin bir sonra ki İstanbul gösterimi 16 Aralık olmakla birlikte biz size şimdiden iyi seyirler dileriz!

Konser – Nikolai Demidenko

Ünlü Rus piyanist Nikolai Demidenko 15 Kasımda İstanbul’da! 21. yüzyılın en sıra dışı piyanistlerinden biri olarak kabul edilen Nikolai Demidenko cuma akşamı İstanbul Resitallerinde sahne alacak. 15 Kasım saat 20.00’de Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’te gerçekleşecek bu harika konseri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format