Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Velvet Galata

Göze çarpmayan fakat keşfettiğinizde vazgeçemediğiniz yerlerden biridir Velvet. Kahve içeceğiniz zaman bardağı size seçtiren, kimsenin yere göğe sığdıramadığı, ev yapımı limonatası ile meşhur olan tatlı bir kafedir. Burayı özelleştiren şeylerden kaymaklı un helvası ve anne pudingi gittiğinizde tercih etmenizi önerdiğimiz tatlılardan. Galata Kulesi’ni ziyaret etmeden önce sabah erken saatlerde kahvaltıya gelip eneji depolamak isterseniz Velvet Kafe sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Film – The Ballad of Buster Scruggs

Baştan sonuna ölüm temasını işleyen ve altı ayrı hikayeyi anlatan harika Coen kardeşler filminde her hikaye için ayrı ayrı konuşulabilir zira hepsinin verdiği farklı mesajlar var. Netflix orijinal yapımlarının şimdiye kadar çıkan en iyi filmlerinden diyebiliriz. Muhteşem görüntü yönetmenliğiyle hafızalara kazınıp en yakın zamanda tekrar izleme isteği uyandıran özel yapımda kara mizah, özellikle ilk iki hikayede çok yoğun. Sonraki hikayelerde bu doz gitgide düşüyor, ama bu durum yine de izlemenize engel olmuyor. Ayrıca birçok yetenekli oyuncuyu kadrosunda barındırmasıyla film, kendisini daha izlettirmeden izleyicide merak uyandırıyor.

Dizi – Legion

Değişik evrenlerde geçen diziler hep dikkat çekici olmuştur. Bugün size bu türün güzel bir örneği olan Legion’dan bahsedeceğiz. Bir çizgi roman uyarlamasından meydana gelen dizi, David Haller adlı karakteri konu alıyor. Küçüklüğünden beri belli sesler duyan ve şizofreni teşhisi koyulan David, Syd isimli karakterle tanışınca bu seslerin gerçek olabileceğini düşünmeye başlar ve bu ikili diziye yön vererek harika olaylar ortaya çıkarır. Çizgi roman okumayı ve bu evrenlerde kendinizi bulmayı seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir dizi.

Kitap – Açlık Oyunları 2  “Ateşi Yakalamak”

Yazar Suzanne Collins’in üç kitaplık serisinin ikinci kitabı olan Ateşi Yakalamak, Katniss’in arenadan galip olarak çıktıktan sonraki yaşamını konu almaktadır. Capitol’ün yönetim şeklinden ve zorbalıklarından bıkmış olan mıntıka halkları sırayla ayaklanmaya başlar. Durumun ciddiyetini fark eden Capitol Lideri Başkan Snow 3. Çeyrek Asır Açlık Oyunları’nı bahane ederek arenadan bir kere galip çıkmış eski yarışmacıları bir daha toplatır. Peeta ve Katniss kendilerini yeniden arenada bulur. Bu kez hayatta kalmasının çok zor olduğunun farkında olan Katniss diğer galiplerin de Capitol karşıtı olduğunu fark eder. Bundan sonrası arenadan galip çıkmak için verilen bir savaş değil, sistemi yıkmak üzerine oynanan bir oyuna dönüşmüştür.

Sergi – Şimdinin Peşinde

İstanbul Modern, “Şimdinin Peşinde” adlı koleksiyon sergisiyle günümüz dünyasında insanlık hallerine odaklanıyor. İnsanın kentle, doğayla, fiziki çevresiyle ve kendi benliğiyle olan ilişkisini; tarihsel, toplumsal ve kişisel bağlamda irdeleyen yapıtları bir araya getiriyor.”Şimdinin Peşinde” toplumsal cinsiyet rolleri ve kadın meselelerini farklı boyutlarıyla ele alan yapıtlara da yer veriyor. Farklı bakış açılarını görebileceğiniz sergi 16 Ekim’e kadar İstanbul Modern’de sizi bekliyor!

Konser –  Mazhar Alanson

Bu hafta bizi biraz eskilere götürüp sonbaharın tadını çıkartmaya sürükleyecek bir konser önerimiz var. “Sarı Laleler”den  “Yandım”lara dillere pelesenk olmuş, dönem dönem hayatlarımıza dokunmuş birçok şarkısıyla gönlümüzü mest eden MFÖ grubunun solisti Mazhar Alanson, 5 Ekim Cumartesi günü IF Beşiktaş’ta sevenleriyle buluşacak.

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format