Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Shurba

2014 yılının aralık ayında Beykoz Çubuklu’da hizmete açılmış manzarasıyla insanı mest eden iki katlı nezih bir mekandır. Hizmetleri hızlı, çalışanları güler yüzlü ve anlayışlı, önce müşteri memnuniyetini hedeflemiş, kaliteli, çocuklara karşı sevecen bir kafe. Boğaz manzaralı kafe dediğimizde pahalı olabilir diyoruz. Merak etmeyin fiyatları ortalama seviyede. Rahatça manzara karşı kahvenizi yudumlayabilir, arka planda çalan güzel şarkılarla kendinizi ortamın büyüsüne kaptırabilirsiniz. Kahvenizin yanına o güzel tatlılardan da söylemeyi unutmayın. Yemekleri oldukça lezzetli ve kaliteli. Özel günler ve doğum günü kutlamak için mekan arıyorsanız mutlaka burayı size tavsiye ederim. Bir gün yolunuz Beykoz’a düşer, mekan arayışı içerisinde olursanız artık gelmeniz gereken mekanı biliyorsunuz. Yeşille, maviyle iç içe olmak istemez misiniz?

Film – Aşk

2013 yapımı olan bu filmde, filmin baş kahramanı Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

Kitap – Kabuk Adam

Aslı Erdoğan’ın ilk eseri olan “Kabuk Adam” oldukça akıcı, sade ve anlaşılır dilinin yanı sıra güzel betimlemeleriyle okuru zorlamayan ve bir çırpıda okunan bir roman. Kitabın başlarında kahramanın umutsuzluğuna, bıkkınlığına, acı geçmişine yer veriliyor. Sonra fizik eğitimi için gittiği Karayipler’de tanıştığı Kabuk Adam giriyor hikayeye ve adamın, kahramanın hayatına kattığı olumlu/olumsuz her şeye yer veriliyor. Kabuk Adam hikayeye dahil edilene kadar okurda ‘acaba nasıl birisi’ beklentisi oluşuyor ve merak uyandırıyor. Hem bu merakınızı gidermek için hem de kitabın anlatımı oldukça başarılı olduğu için bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Sergi – Parça Bütün II

Art On İstanbul, küratöryal sergi programında “Parça Bütün II” adlı segisinin ikinci kez ev sahipliği yapıyor. Guido Casaretto, Canan Dağdelen, Şakir Gökçebağ, Nuri Kuzucan ve Seçkin Pirim’in eserlerin olduğu sergi 4 Eylül’de açılıyor. “Parça Bütün II” sergisi, odak noktası olarak parça-bütün ilişkisini seçip sınırlı şekilde örnekler üzerinden hem zihinsel hem de plastik olarak yapıtın katmanlarını incelemeyi ve karşılaştırmayı öneriyor. Guido Casaretto’nun “Calacatta Scarts” serisinden mermer ocaklarından çıkarılan blok küpleri hatırlatan eseri, zanaatin hüner ile malzemenin üzerinde kurduğu hakimiyet ile sanat nesnesi arasındaki ilişkiyi gözetliyor. Sergi, 4 Eylül – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında Art On İstanbul’da ziyaret edilebilir.

Dizi – The Rain

The Rain, Netflix’te bu yıl yayınlanan Danimarka yapımı bilim kurgu temalı bir dizidir. Danimarka yapımlı olması Netflix’in ülkelere yönelik orijinal içerikli dizilerin yapımlarını üstlenmeye devam ettiğinin bir kanıtı. Dizinin içeriğinden bahsetmek gerekirse; acımasız bir virüsün İskandinavya nüfusunu kırıp geçirmesinden altı yıl sonra, iki kardeş güvenli bir yer bulmak için bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukta kendileri gibi ölümcül virüsten kaçıp hayatta kalan diğer gençlere katılarak İskandinavya’nın geri kalanında bir hayat belirtisi, bir umut bulmak için tehlikeli bir yolculuğa başlarlar. Dünyanın sonunun geldiğini düşündüren yapımlardan olan The Rain’in başrollerinde Alba August, Lucas Lynggaard gibi isimler yer alıyor. Bilim kurgu içerikli yapımlı seviyor ve yeni çıkan yapımları merak ediyorsanız bu diziyi kaçırmayın deriz. İyi seyirler!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format