Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Okkalı Kahve
Beşiktaş’ta kendinizi saraydan biri gibi hissedeceğiniz bir mekan. Led ışıklarla süslenmiş çerçevelerle fotoğraf için fazla müsait alan oluşturuyor. “Kervansaray” adını verdikleri kahveyi içmenizi tavsiye ederiz. Bir yandan kahveyi içerken bir yandan da size hikayesi anlatılıyor. Kafe olarak en büyük mottoları bardakların “kulpsuz” olması. Osmanlı kültüründen gelen bir efsane olan saray eşrafına ve padişahlara kulplu bardaklarda kahve verilmesi hikayesini anlattı garson bize. “Beşiktaş çarşı olarak saraya her daim karşı olduğumuzdan burda içeceğiniz tüm kahveler kulpsuz.” diye devam etti. Bu yüzden kahve önünüze geldiğinde normal kahvelerden değişik bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Yadırgamamanızı isteriz çünkü tadı anlattığımız her şeye değiyor.

Film – The Truman Show
Andrew Nicol tarafından yazılan, Peter Weir’n yönetmenliğini yaptığı 1998 yapımı The Truman Show, çok çarpıcı bir seneryoya sahip. Jim Carey’nin canlandırdığı Truman Burbank karakteri; kendi gibi dertsiz tasasız, mutlu başladıkları günü mutlu bitiren insanlarla beraber çok güzel bir adada yaşamaktadır. Hiçbir sıkıntı çekmeden hayatını sürdüren Truman’ın, bir gün öldü sandığı babasını görmesi ve aniden babasının ortadan kaybolmasıyla kafasında bir takım şüpheler oluşmaya başlar. Etrafındaki her şeyin onun için hareket ettiğini, olayların kendi etrafında şekillendiğini düşünen Truman, şüphelerinde haklıdır çünkü kendisi 24 saat canlı bir şekilde yayınlanan Truman Show’un başrolüdür. Televizyon dünyasına ağır bir eleştiri olarak hazırlanmış bu filmin sizi çok düşündüreceği, hatta sizde de bir takım şüpheler oluşturacağı kesin. Bu hafta keyifli bir film gecesi için kesinlikle tavsiye ederiz. İyi seyirler!

Kitap – Dava

Sıradan bir hayatı olan Bay K’nın hikayesiyle karşınızdayız bu hafta. Dava… Bay K etrafında pek kimse olmayan, tek başına yaşayan, günlük düzeninden çıkmayan, akşam 9’a kadar çalışan bir bankacıdır. Bir gün kapısına gelen iki kişi onun suçlu olduğunu ve tevkif edileceğini söyler. İşte Bay K’nın sıradan hayatı burada rayından çıkmaya başlar. Ne olduğunu anlamadan kendini bir anda bürokrasi batağının içinde bulur. Asıl sorun ise Bay K ne suç işlediğini ve ne yapması gerektiğini bile bilmemektedir. Bir çıkmazdadır ve bunu nasıl aşıcağını bilmemektedir. Suçsuzluğunu ispat etmek için avukatlardan sanatçılara kadar kapı kapı dolaşmak zorunda kalan Bay K, acaba bürokrasi duvarlarını yıkıp amacına ulaşabilecek midir?Kafka’nın Dava’da betimlediği yargılama süreci eserin yazıldığı dönemin korku çağının simgelerinden biridir.Eğer siz de K ‘nın hayatında neler olduğunu ve davanın sonucunu merak ediyorsanız kitabı okumanızı tavsiye ederiz.Şimdiden keyifli okumalar

Sergi — Evrenin Teni

Ressam Fatma Tülin’in 15 Kasım’da başlayan 38. kişisel sergisi Evrenin Teni, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe’de 15 Aralık’a kadar ziyaretçilerine açık olacak. Proje yönetmenliğini Sabiha Kurtulmuş ve Selin Bozkurt, mekan kurgusunu Nevzat Sayın, sergi grafik tasarımını Yeşim Demir Pröhl’ün üstlendiği serginin iletişim ve etkinlik yönetimini ise Manifesto gerçekleştirdi. Sanatçının tüm eserlerinin yer aldığı sergide Fatma Tülin’in sanatı algılayışındaki değişimleri aşamalı olarak görmek mümkün. Soyut ve somutun bu eşsiz dansını görmek için henüz geç değil!

Tiyatro – Günün Çorbası
Günün Çorbası; sıradan ama farklı, acı ama tatlı bir İstanbul Devlet Tiyatrosu müzikali. İki perdeden oluşan oyunda, gerek dekor gerekse danslar bizi bu sıcacık öykünün bir parçası haline getiriyor. Meşhur Günün Çorbası tarifinin kaybolmasıyla başlayan olaylar silsilesinde doğru tercihin, dürüstlüğün ve gerçek aşkın altı çiziliyor. Yeni Tiyatro Dergisi 6. Emek ve Başarı Ödülleri komedi/müzikal dalında En İyi Yapım ve En İyi Yönetmen (Taner Tunçay); 6. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri (2017-2018) Sahne Tasarımı (Behlüldane Tor) ödüllerini alan oyunu biz de çok sevdik. Günün Çorbası Cevahir Sahnesi’nde!

Konser – Hayko Cepkin
Hayko Cepkin 11 Mart 1978 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ermeni asıllı olan cepkin eğitimini Özel Ermeni Lisesinde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesinde şan dersleri almıştır. 1997 yılında profesyonel müzik yaşamına klavyeci olarak başlamıştır. Daha sonra çeşitli sanatçıların albümlerinde düzenlemeci olarak göze çarptı. Sanatçı ilk albümünü evinde kaydettiği bestelerinden oluşan ve tüm söz,müzik ve düzenlemesi kendine ait olan “Sakin Olmam Lazım”ı Haziran 2005’te EMI etiketiyle piyasaya sürdü. Hayko Cepkin rock, arabesk ve elektronik altyapılı müzikleriyle kendine has bir kitle oluşturmaya başladı. Ayrıca Cepkin şarkılarıyla değil sahneyi canlı gibi kullanması, plastik makyajları, konser temaları, temalarına göre değişen mikrofonları,ışık ve duman gösterileriylede ayrı bir kitleye ulaştı.
2006 yılında Kral TV Müzik Ödüllerinde “En iyi erkek rock sanatçısı”ödülüne layık görüldü. Birçok farklı tarza hitap eden ve eğlenceli kişiliği ile insanlara keyifli dakikalar yaşatan Hayko Cepkin 15 Aralık’ta Dorock XL Kadıköy’de. Gitmenizi ve dinlemenizi öneririz.

 

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format