Bu Hafta #NeYapsak?


Tatil havasından çıkamayanlar için derledik! KalemlİK “Ne Yapsak?” ekibinde bu hafta:

Kafe-Paul’s Homemade Pasta & Lasagna

Merhaba arkadaşlar! Gezmeye doyamayan lezzet avcıları için bu hafta güzel bir önerimiz var: Paul’s Lasagna. Lazanyalarıyla meşhur olmuş, menüsünde İtalyan lezzetleri bulunduran, içeri girdiğinizde kendinizi herhangi bir butik İtalyan restoranında zannedeceğiniz küçük sevimli bir işletme. Moda’da yer alıyor. Lezzetlerine diyecek lafımız yok. Klasik bolonez soslu lazanya deneyip de pişman olmayacağınıza eminiz. Porsiyonlar oldukça büyük, çalışanlar gayet kibar, fiyatlar İstanbul düzeyinde makul. Keyifli bir akşam yemeği için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Film-Organize İşler 2 Sazan Sarmalı

Senaristliğini ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı Organize İşler 2, uzun zamandır beklenen ve Mars Media sinema şirketi ile yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle seyirciyle kavuşması geciken bir film oldu. Yılmaz Erdoğan’ın uzun süredir yeni projelerde bulunmaması ve filmin yayınlanma tarihindeki gecikme ise beklentileri ve merakı arttırdı. Vizyona girdiği haftada 2 milyon gişe yapan filmi izleyenlerin yorumları ise birbirleriyle büyük farklılıklar içeriyor. Genel yargı, çok başarılı oyuncuların bulunduğu bir kadro olmasına rağmen senaryonun yeterince komedi içermediği ve heyecan uyandırmadığı yönünde. Filmi sıkıcı bulanlar olduğu gibi komik ve sempatik bir aile komedisi olduğunu düşünenler de var. Filmin senaryosu dışında genel olarak seyircileri cezbeden şeyin ise oyuncu kadrosu olduğu söyleniyor. Kadroda Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Bensu Soral, Okan Çabalar, Güven Kıraç, Rıza Kocaoğlu, Mahir İpek, Ersin Korkut, Ata Demirer, Atakan Çelik ve daha birçok başarılı isim bulunuyor. Bütün sinema salonlarında vizyonda olan bu filmi ailenizle izlemeye gidebilirsiniz.

Kitap-Gurur ve Önyargı

Yaşanabilecek aşkların en büyük düşmanıdır; gurur ve önyargı. Netherfield’da beş kız çocuğuna sahip, orta halli olan Bennet ailesi yaşamaktadır. Netherfield’a oldukça saygın ve varlıklı Bingley ailesinin taşınması en çok kızlarını münasip adaylarla evlendirmek isteyen anne Bennet’in ilgisini çeker. Mr. Darcy, Mr. Bingley’nin en yakın arkadaşıdır. Taşındıklarının ertesi günü düzenlenen balo sayesinde Elizabeth Bennet ve Mr. Darcy’nin yolları kesişir. Mr. Darcy, gururun sembolüyken, Elizabeth’in önyargılarını görmemek imkansızdı. Balolar ve ziyaretler sonucu Elizabeth’e aşık olan Mr. Darcy, aşkı için gururundan vazgeçer ve değişmeye başlar. Elizabeth ise çoktan önyargı tabularını kırmıştır. Mr.Darcy, Elizabeth’in kız kardeşi Jane ve Mr. Bingley’nin ayrılmasına neden olmuştur. Bunu öğrenen Elizabeth aşkından vazgeçer. Hayat, onları daimi olarak ayırmaz ve yıllar sonra yolları tekrar kesişir. Hala okumadıysanız, bir an önce okumanız gereken bu kitabı biz şiddetle tavsiye ediyoruz.

Müze-Beylerbeyi Sarayı

Bu hafta, Boğaz’ın büyüleyici yapılarından biri olan Beylerbeyi Sarayı’na gittik. Sultan Abdülaziz’in emriyle yaptırılan ve 1865 yılında inşaası tamamlanan saray, yapıldığı dönem yabancı devlet başkanlarının konaklaması ve padişahın yazlığı işlevlerinde kullanıldı. Sarayın mimarisinden bahsedecek olursak, sarayın girişinde yer alan tunç heykeller gerçekten etkileyiciydi. Saraya girdiğimizde ise batı ve doğu mimarisinin karışımı gözümüze rahatlıkla çarpmaktaydı. Zemin katta bulunan havuzun denizden alınan suyla doldurulduğunu duyunca ise gerçekten şaşırdık. Padişah’ın denize olan tutkusu nedeniyle sarayın üst katındaki salonlarda mavi ve altın renk işlemeleri görüyoruz. Ayrıca salonların duvarları ve tavanlarında da gemi ve deniz işlemeleri mevcut. Sarayın etrafında Sarı Köşk, Deniz Köşk, Ahır Köşk gibi köşkler yer alıyor. Eğer yolunuz Üsküdar’a düşerse Beylerbeyi Sarayı’nı gezmenizi öneririz.

Tiyatro- Bülent Beyin Hikayesi

Beyin nasıl çalışır? İç organlarımız koca gün neler yapar? Peki kalp mi aşık olur, beyin mi? Bilim insanları hala bu sorular üzerinde çalışıyor. Tiyatro Bal Porsuğu tarafından sahnelenen Bülent Beyin Hikayesi isimli oyun da işte tam bu noktada, çocukça bir hayal gücü ve yetişkin ağzıyla izleyiciye ilk perdede vücudumuzun bir gününü, ikinci perdede ise aşık olduğumuzda vücudumuzun verdiği tepkileri işliyor. Bülent, Leyla’ya aşıktır. Bülent Bey ve organları bu yalnızlıktan usanmıştır artık. Beynin önderliğinde tüm vücut bu tek ve önemli görev için el ele verirler. Görev: Leyla’yı tavlamak. Bülent Parlak’ın beyin karakterini canlandırdığı bu komedide diğer organları Barış Arduç, Sarp Apak, Şahin Irmak, Burcu Biricik, Melis Birkan, Onur Buldu, Gülhan Tekin, Ersin Korkut, Necip Memili, Uğur Bilgin, Haki Biçici, Erdem Baş ve Murat Eken canlandırıyor. Bülent Beyin Hikayesi’ni bu hafta 15 Şubat Cuma günü Akatlar  Kültür Merkezi’nde, 17 Şubat Pazar günü ise Duru Tiyatro Büyük Salon’da izleyebilirsiniz.

Konser-Levent Yüksel

Bu haftaki konser durağımız: Levent Yüksel. Levent Yüksel şarkıcı, müzisyen, Türkiye’nin en iyi bas gitaristlerinden biridir. Ayrıca Yüksel, Sezen Aksu’nun yetiştirdiği önemli yorumculardan da Levent Yüksel’in müziğe ilgisi daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkmış ve 5 yaşında keman çalmaya başlamıştır. Daha sonralarında başka aletler de çalmıştır. Lisede profesyonel müzisyen olmak istediğine karar vererek İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı  kontrbas bölümünü okudu. Okurken bir çok kulüpte çalıp sanatçılara eşlik etmiştir ve adını duyurmaya başlamıştır. 1993 yılının Haziran ayında Med Cezir albümünü çıkardı. Bu albümle Levent Yüksel’e ilgi daha da arttı ve albümlere devam etti. Konserlerine gelecek olursak nostaljiyi hissediyorsunuz ve 90’lara dönüş yapıyorsunuz. Dinlerken size şarkıları keyif veriyor ve zaman su gibi akıyor. Sizde bu güzel konseri dinlemek isterseniz 16 Şubat Cumartesi Jolly Joker Beyoğlu’nda olun!


Like it? Share with your friends!

5

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format