Bu Hafta #Ne Yapsak?


Kafe-Klar Co.

Anadolu Yakası’nın sevilen semtlerinden Caddebostan; kahveseverler için yeni bir adrese ev sahipliği yapıyor. Klar Coffee Co.’da Kenya, Guatemala, Etiyopya, Costa Rica ve Kolombiya kahveleri satışa sunuluyor. Mekanda take away seçeneğinin yanı sıra taze taze kahve çektirip eviniz için de almanız mümkün. Kahve seçenekleri arasında espresso barda alıştığımız tatların dışıhda cinnamon latte, vanilla latte, dark mocha gibi kahveler var. Brew barda ise chemex , aeropress gibi yoğun kahveler öne çıkıyor. Mekanda buzlu kahve seçenekleri ve çaylar da menüde yer alıyor. Kahvelere ise birbirinden lezzetli tatlar eşlik ediyor. Son dönemin trendi olan renkli kaselere Klar Coffee Co.’da da rastlamanız mümkün. Bol tahıllı vegan kase, yoğurtlu meyveli kase gibi lezzetler hafif ama lezzetten ödün vermeyenleri bekliyor. Güne keyifli bir kahvaltı yapmak isterseniz rotanızı Klar Coffee Co.’ya çevirebilirsiniz.

Film- I’m Thinking of Ending Things

Charlie Kaufman’ın senaryosunu Iain Reid’ın aynı isimli romanından uyarladığı yeni filmi, henüz kime ait olduğunu bilmediğimiz dış sesin dudaklarından dökülen bu cümle ile açılıyor. Her şeyden, bu cümleyi söyleyecek denli vazgeçmiş birinin yaşadıklarına ya da zihninden geçenlere odaklanan bir film izleyeceğiz belli ki. Kaufman, I’m Thinking of Ending Things filminde bu büyük vazgeçişi; şimdiyi, geçmişi, travmaları, hayal kırıklıklarını kapsayacak büyük bir paranteze alıyor. Klasik anlatı sinemasının konvansiyonlarını kendine has oyunbazlıkla eğip bükerken bu parantezin içini neredeyse bir korku tüneline dönüştürüyor. Fakat bu korku tünelini ürpertici kılan hayaletler, hortlaklar, yaratıklar vs. değil; hayatın ta kendisi.

Dizi-Biohackers

Tıp eğitimine başlayan Mia, diğer öğrencilerden pek de farklı olmayan birisidir. Ama Profesör Lorenz’in güvenini kazandığında onun insanlığın kaderini değiştirebilecek bir sırrı sakladığını fark eder. Mia, geçmiş aile trajedisinden bir parmağı olduğundan şüphelendiği profesöre yaklaşmak için bir tıp okuluna gider ve kendini biyolojik hack dünyasının içinde bulur. Dizinin yaratıcısı olarak Christian Ditter’ın ismini görüyoruz. Ditter daha önce de ilk sezondan sonra iptal edilen Girlboss dizisinde karşımıza çıkmıştı. Filmin başrollerinde ise Mia rolünde İsviçreli aktris Luna Wedler ve Profesör Tanja Lorenz rolünde Jessica Schwarz yer alıyor.

Kitap-Yaratma Cesareti

Yaratma Cesareti, Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismi Rollo May’in en temel yapıtlarından biri. May, psikoloji, psikoterapi, felsefe ve sanatla yakın ilişkisinden ötürü, yaratıcılık konusunu ilginç bir perspektiften inceliyor. Tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygının içine gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor. Geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayan May, yeni olanın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilim dışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de yeni bir cesaret biçiminin bireyde yaratılmasına önemli katkılarda bulunuyor. Bu kitabın, kişiye kendi kaynaklarından yararlanmakta ve günümüzdeki ahlaksal çözülmenin çöküntüsü altında kalmadan yeni bir yaşam kurmakta düşünsel destek sağlayacağına inanıyoruz.

Konser-Teoman

Harbiye Açıkhava ‘Yıldızlar Geçidi’ konserleri hız kesmeden devam ediyor. 17 Eylül Perşembe günü Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda sahne alacak olan sanatçı Teoman, dinleyicilerin kulaklarının pasını silecek. Biletlerinizi şimdiden almayı unutmayın! Hepinize konserde iyi eğlenceler.

Tiyatro-Bir Garip Orhan Veli

“Bir Garip Orhan Veli” oyunu, UNIQ İstanbul Açıkhava Sahnesi’nde sizlerle. Orhan Veli, şiirleri ile umudu  yükleyen, yaşama sevincini hissettiren, İstanbul’a sevdalı, ideallerinin,  tutkularının peşinde koşan, 36 yıllık hayatına muazzam  eserler sığdıran, bu topraklardan geçtiği için şükran duyduğumuz bir şair. Murathan Mungan’ın yazdığı Murat Sarı ve Ayşegül Hardem’in yönettiği oyun Reha Özcan tarafından sahneleniyor.

Sergi-Beraberlik Manzaraları

Teşvikiye’deki Ferda Art Platform, yeni sezonu çağdaş fotoğraf sanatçısı Murat Germen‘in işleriyle karşılıyor. Fakat Feyezan (Overflow) başlıklı sergide sanatçının sadece fotoğraf çalışmaları değil, farklı medyumlardaki eserleri de yer alıyor. Sosyal ve fiziksel mesafelerle yaşadığımız bu zamandan uzaklaşarak yüzlerce kişinin dil, din, ırk, cinsiyet, kimlik ve yönelim fark etmeksizin bir arada olabildiği bir ideali sunan ve 1170 fotoğraftan oluşan Beraberlik Manzaraları ve iş dünyasına eleştirel yaklaşan Başka Tas Başka Hamam fotoğraf serilerine, bir video çalışması ve sanatçının ilk kez izleyiciyle buluşacak heykelleri eşlik ediyor.


Like it? Share with your friends!

7

Bu Hafta #Ne Yapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format