Bu Hafta #Ne Yapsak?


Kafe-Emilia

Pembelerle kaplı çok tatlı bir kafe arıyorsanız burası tam da size göre. Bahçesine girdiğiniz andan itibaren kafenin renklerine ve tasarımına bayılacaksınız. Kendine özgü, çiçekli tasarımı, sunduğu yiyecek ve içeceklerle adından söz ettiriyor. İsterseniz pembe spagetti bile sipariş verebilirsiniz. İçeceklerine gelirsek de kahvelerini denemeden geçmeyin. Kahveleri mor, pembe, lacivert gibi istediğiniz renkte alabilirsiniz. Renklendirici olarak ise doğal çiçekleri kullanıyorlar. Ayrıca personelin samimiliği de ortamı bir başka etkiliyor.

Film-Truman Show

“Ya yaşadığımız hayat gerçek değilse ve hepimiz bir film kahramanıysak…” Truman Show belki de sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Film, dünyanın en güzel adalarından birinde çok sakin ve huzurlu bir halkın içinde doğup büyüyen bir adamı konu alıyor. Bu adada yaşayan insanlar her gün mutlu uyanıp hayatlarında hiçbir sorun yokmuş gibi yaşıyorlar. Kahramanımız Truman’da diğer herkes gibi mutlu bir hayata sahip. Fakat bir gün Truman, ölmüş babasını sokakta yanından geçerken görüyor ve o günden sonra her şeyden şüphe etmeye başlıyor. Jim Carrey’nin usta oyunculuğuyla birleşen bu güzel filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Dizi-Lucifer

Dizi, Lucifer Morningstar adında emekli bir melek üzerine. Lucifer, bilen bilir, şeytanın isimlerinden birisidir. Cehennem’in hükümdarı şeytan Lucifer, mutsuz olduğu ve hayatından sıkıldığı için görevinden istifa eder ve tahtını terk ederek melekler şehri olarak bilinen Los Angeles’a yerleşir. Burada Lux adında bir bar açıp şeytani yardımcısı Mazikeen ile işleten Lucifer, gününü gün ettiği bir yaşam sürmeye başlar. Tüm bunların üstüne aradan birkaç yıl geçmişken günün birinde elbette Lucifer’ın hayatını değiştiren o günün zamanı gelir. Tanıdığı ve ünlü olmasında yardım ettiği bir kadın kulübünün önünde öldürülünce kendisini olayın içinde bulur ve yolu Los Angeles Polis Departmanı’ndan Dedektif Chloe Decker ile kesişir. Dahası kendi doğasının tersine giderek ‘suçluyu cezalandırmak’ için harekete geçerek Chloe’ye yardım etmeye başlar. Ama tabii ki bu yardım girişimi sadece devamında olacakların başlangıcı olur.

Kitap- Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Kitap, Stefan Zweig tarafından kaleme alınmış mektup şeklinde bir uzun öyküdür. “Sana, beni hiç tanımayan sana… ” cümlesiyle başlar. Bir kadının hayatı boyunca kendisinin varlığından haberdar bile olmayan bir adam için duyduğu karşılıksız aşkı erkek gözünden anlatır. Kadının duygu dünyasından yola çıkarak aşk kavramını ele alır ve bunun psikolojik bir çözümlemesini yapar. Kitap, adamın kadını hatırlamaya çalışması, ufak detayları birleştirip bir sonuca varma çabalarıyla son bulur. Stefan Zweig’ ın yine bir çırpıda okunup insanı kafasındaki soru işaretleriyle baş başa bırakan, “Böyle bir aşk gerçek olabilir mi?” diye düşündürüp kafa kurcalayan öyküsünü şiddetle tavsiye ederiz! Şimdiden keyifli okumalar.

Konser-Büyük Ev Ablukada

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencesi olan konserler, Covid19 nedeniyle sosyal mesafeye uygun bir şekilde İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi – Yenikapı’da devam ediyor. KerkiSolfej, önümüzdeki 2 hafta boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile toplumun bireysel olarak kontrolsüz dolaşımının önüne geçerek, eğlenme ihtiyacını düzenli ve kontrol altında sağlıyor. Ateş ölçümü, maske temini ve dezenfeksiyon işleminin ardından seyirciler kendi park alanları içerisinde sandalyelerine oturarak eğlencenin tadını çıkarıyor! İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi – Yenikapı’da 1400 araç kapasiteli konserler, sterilize ve sosyal mesafe sınırları içerisinde gerçekleşecek. Araçlar, sosyal mesafe kuralına uygun girişte dezenfekte edilecek ve seyircilere maske verilmesinin ardından sosyal izolasyon sağlanıyor. 14 Ağustos’ta Büyük Ev Ablukada konserini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Tiyatro- Cimri

Uzun süredir seyircisiz kalan tiyatrolara Küçük Çiftlik Park Açık Hava Sahnesi artık ev sahipliği yapıyor! Bu hafta Moliere’nin yazdığı Cimri oyunu Küçük Çiftlik Parkta bizlerle olacak. Cimri, katı yürekli, dünyadaki insanların en az insan olanı, bir o kadar vurdum duymaz diyerek tanıtılıyor seyirciye. Peki Cimri gerçekten tanıtıldığı gibi mi? İnsan doğuştan mı böyle olur? Yoksa insanı değiştiren sebepler var mıdır? Hep beraber izleyelim. Ve perde, 14 Ağustos Cuma kapı açılış saati 19.30 sahne saati 21.00’dır. Konusu sizleri alıp götürecek bu enfes eseri mutlaka izlemeye gidin deriz.

Sergi-Ritim

Grafiker ve resim öğretmeni olan Gülay ER’in mekan, manzara ve portrelerinden oluşan sergisi fovart internet sitesinde online olarak sergilenmektedir. Sanatçının çağdaş soyut gerçekçilik tarzıyla harmanadığı eserlerinin yer aldığı sergide renklerin uyumuyla kaybolmaya hazır olun. Aşağıdaki linkten sergiye ulaşabilirsiniz. En kısa zamanda ziyaret etmeyi unutmayın.

https://www.fovart.com/gulay-er


Like it? Share with your friends!

11

Bu Hafta #Ne Yapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format