Bu Hafta #Ne Yapsak?


Kafe-Avokado Bar

Avokado Bar, Nişantaşı’nda birkaç zaman önce iki Kolombiyalı, bir Filistinli bir arkadaş grubu tarafından açılmış minik bir mekan. Yemeğinizi yerken genç ve sempatik girişimcilerin akıcı ve aksanlı Türkçeleriyle anlattıkları maceralarını dinlemek keyifli anlar geçirmenizi sağlayacak. Menü oldukça çeşitli; vejeteryan, vegan ve raw seçenekleri mevcut. Sağlıklı yiyeceklere ilgi duyuyorsanız burası en kısa zamanda favori mekanınız hale gelecek, emin olun. Eğer sizde değişik kahvaltı arayışı içerisinde iseniz buranın açık tost menüleri de oldukça baştan çıkarıcı. Mozeralla, ton balığı ya da somonlu seçeneklerin hepsi leziz görünüyor. Bizim favorimiz kesinlikle belli: Avokado falafel burger ve specialtylerinden olan curryli tabak. Falafelleri oldukça hafif ve lezzetli. Ekmeksiz hamburger olur mu diye sorduğunuzu duyuyor gibiyiz. Haklısınız, ilk başta kulağa tuhaf geliyor ama yediğinizde siz de bu lezzetin büyüsüne kendinizi kaptıracaksınız. Yaz aylarında Nişantaşı sokaklarında gezinirken buranın hepsi birbirinden sağlıklı ve leziz smoothieleri ile eliniz boş kalmayacak. Yolunuz düşerse kesinlikle uğrayın deriz.

Film-Kar ve Kaplan

Sıradışı yönetmen ve oyuncu Roberto Benigni’nin elinden çıkan, yönetmenin şairane ve romantik görüşlerini beyaz perdeye aktaran Kar ve Kaplan filmi anlatımı ve hikayesi ile aşkın ölümsüzlüğüne dikkat çekiyor. Filmin başlangıcından itibaren hayalci ve saçma unsurlara yer veren, bol kovalamacalı ve kargaşalı hikâye örgüsü ile eğlenceli bir eser sunuyor seyirciye. Film, başarılı şair Attilio’nun talihsiz aşk hayatını konu alıyor. Hayatının aşkı olan Vittoria’yı her gece rüyasında gören ve kafayı bu kadına takmış vaziyette olanAttilio, son kitabı Kar ve Kaplan yayımlandıktan sonra Vittoria ile karşılaşır. Kitabının verdiği heyecan ile birlikte bir kez daha ona evlenme teklif eder, ancak güzel kadının tekamacı o sırada ülkesine dönmek üzere olan Iraklı bir şairin biyografisini tamamlamaktır. Şairin yanında Bağdat’a giden Vittoria bir Amerikan saldırısında ağır yaralanır. Artık Attilioiçin yeni bir mücadele başlayacaktır. Dram ve komediyi tutup savaş ve barış dönemlerine göre kendine has bir ahenk içinde işleyen Roberto Benigni 2005 yapımı bu eseriyle de dünya sinemasına güzel bir miras bırakmayı başarmıştır. 

Dizi-Derry Girls

Bu haftaki dizi önerimiz Kuzey İrlanda yapımı komedilerden biri olan Derry Girls. 90’lı yıllarda geçtiği için bol bol nostaljik esintiler içeren dizi, 5 İrlandalı gencin çevresinde gelişen olaylara, ergenlik dönemindeki davranışlarına ve ülkenin durumuna tanıklık ediyoruz. Komedi unsurları, ailenin absürt halleri, ülkenin iç savaş hali, İngilizlere yaptıkları göndermeler derken dizi farklı hikayesi ile sizi hemen içine alıyor. Derry Girls, bol aksanlı konuşmalarla, 90’lar İrlanda’sıyla, nostaljik dekorlar ve dönemin pop şarkılarıyla da kalbinizi adeta fethediyor. Ortalama 20 dakikalık bölümlerden oluşan diziye başladığınız zaman duramayacağınıza ve hemen bitireceğinize eminiz. O zaman şimdiden iyi seyirler!

Kitap-Tanrı’nın Unutulan Çocukları

Hayat bir piyangodur: Şanslı olan kazanır, şansızlar ise Tanrı’nın Unutulan Çocuklarıdır…

Genç Charlienın odasının penceresi bir gün kasabanın dışlanmış asi çocuğu ve aynı zamanda kitabın başkahramanı olan Jasper tarafında çalınır. Olaylarda bundan sonra patlak verir. Jasperin kimseye söyleyemediği korkunç bir olay hakkında bir sırrı vardır ve bu sırrı  sadece Charlıye anlatır. O andan itibaren çocukluklarını bir kenara bırakmaya başlayan bu iki arkadaş, bu sırrın peşine düşerek toplumun önyargılarına, bağnazlıklarına ve ikiyüzlülüğüne ayna tutmaya başlarlar.

Konser-Simge

Koronavirüs nedeniyle gerçekleştirilemeyen konserlere yeni normalleşme döneminde belirlenen önlemler uygulanarak gerçekleşmeye devam ediyor. Sevilen şarkıcı Simge 5 Ağustos 2020 Çarşamba günü saat 21.00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatro’sunda sevenleriyle buluşuyor. Bu keyifli konseri kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Tiyatro-Hikâyede Adı Geçen Şair Benim

​70’li yıllarda İzmir Ada Gazinosu, masalarda şiir okuyacak bir sair için gazeteye ilan verir. Bahri adlı karakterimiz, şiirleri çok sevmese de bedava içki içerim düşüncesiyle ilana başvurur ve sonra olaylar karışır. Kısa oyun tarzında olan ‘Hikayede Adı Geçen Şair Benim’ 5 Ağustos Çarşamba ve 8 Ağustos Cumartesi tarihlerinde, Oda Tiyatrolarında izleyicileriyle buluşmayı bekliyor.

Sergi-An/Dönüşüm

6 Temmuz- 20 Ağustos arası Galeri Soyut sizleri etkileyici bir sergiyle online platformda buluşturuyor. Ali Herischi’in An/Dönüşüm adını verdiği bu sergi sizleri bulunduğunuzandan koparıp resimlerin anında buluşturuyor aslında. Kendinizi farklı boyutlarda bulmaya hazır olun deriz.

Aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz sergiyi en kısa zamanda ziyaret etmeyi unutmayın.


Like it? Share with your friends!

15

Bu Hafta #Ne Yapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format