Bu Hafta #Ne Yapsak?


Kafe-Maison Balat

Her şeyden önce albenili tentesiyle insanı kendine çekiyor Maison Balat. İçeride sizi ayrıca bir antika dükkanının da beklediğini görünce mutluluğa kapılıyorsunuz. Duvarlarda asılı tabakları seyre dalmak, çalan güzel müziklere kulak vermek ve kahve yudumlamak… İnsan daha ne ister? Eğer dışarıdaki masalarında oturursanız hem sokaktan geçenlere hem de keyfinize bakın. Meşhur havuçlu tarçınlı keklerinden sipariş edin ve Balat’taki Fransız havasını içinize çekin.

Film-The Darjeeling Limited

Çok farklı karakterlerde olan üç kardeş beraber yolculuğa çıkmaya karar verir fakat birbirlerine güvenmemektedirler. Babalarının ölümünden sonra kendi iç dünyalarında büyük değişimler geçiren kardeşler, zamanla farklı yollara doğru gitmiştir. Beraber çıktıkları bu yolda hikâye Hindistan’da geçmektedir, başlarına gelecek fantastik olayları ise hiçbiri öngöremez. Wes Anderson’ın yönetmenliğinden doğan bu film, evde kaldığımız süreçte pozitiflik kazanmamıza yardımcı olabilir. İyi seyirler.

Dizi-Cursed

Cursed, Kral Arthur’un öyküsünde karşımıza çıkan Lady of the Lake karakterinin hikayesini konu ediyor. Genç Nimue’nin kaderinde güçlü Lady of the Lake’e dönüşmek vardır. Genç bir kız olan Nimue, annesinin ölümünün ardından Merlin’i aramaya koyulur. Antik bir kılıcı teslim etmek üzere çıktığı bu yolculukta beklenmedik yol arkadaşı Arthur ile iş birliği yapar. Genç Nimue, Arthur’un da yardımlarıyla zalimliğe karşı cesaretin sembolüne dönüşecektir. Tom Wheeler ve Frank Miller’ın imzasını taşıyan gençlik romanından uyarlanan dizide Nimue karakterine Katherine Langford hayat veriyor.

Kitap-Mrs. Dallowaycas

Güçlü bir kaleme sahip olan Virginia Wolf’un, bilinç akışı tekniği ile yazılmış, ana karakteri Clarissa Dollaway’in akşam gerçekleştireceği parti için çiçek almak için çıkmasıyla başlatarak, bir gün boyunca Mrs.Dallway’in zihninde zaman zaman geriye dönüş yöntemi ile devam ettirmekte olduğu romanıdır. Karakterlerin düşüncelerinin en çıplak biçimde anlatıldığı romanı okurken Wolf’un, zamanları aşarak günümüz dünyasının birtakım sorunlarına da değindiğini fark edeceksiniz. Şimdiden iyi okumalar dileriz.

Konser-Duman

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencesi olan konserler, Covid19 nedeniyle sosyal mesafeye uygun bir şekilde gerçekleştirilmeye devam ediyor. 25 Temmuz İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek olan Duman konseri için siz de kamp sandalyenizi arabanın dışına atıp, konserin tadını açık havada çıkarabilirsiniz.

Tiyatro-A-Normal Oyun

Jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanan sergi, Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden sanatçıların Arter Koleksiyonu’nda yer alan eserlerini bir araya getiriyor.

A-Normal, 23 Temmuz Perşembe akşamı Profilo Kültür Merkezi’nde İstanbullu sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. İş görüşmesi için ünlü bir doktorun psikiyatri kliniğine giden genç kız, kendisini gün sonunda çırılçıplak, saçları kazılmış olarak ve ulusal bir soruşturmanın ortasında bulur. Her şey psikiyatri kliniğinde olacak derecede normaldir. Bir iş görüşmesi ne kadar yoldan çıkabilir? 

Sergi-Kelimeler Pek Gereksiz

Kelimeler Pek Gereksiz sergisinin çıkış noktasını, sanatçılar Allan Kaprow ve Robert Smithson arasında 1967’de geçen, “müzenin ne olduğu” konulu bir konuşma oluşturuyor. Bu bağlamda sergi, alışıldık nesne odaklı perspektifin ötesine geçerek, bir sanat kurumunun barındırdığı ve muhafaza ettiği maddi olan veya olmayan şeyler üzerine düşünmeyi öneriyor. Arter’de 26 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan sergiyi ziyaret etmeyi unutmayın.


Like it? Share with your friends!

15

Bu Hafta #Ne Yapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format