Bu Hafta #Ne Yapsak?


Kafe-Willy Wonka Bonne Nuit Chocolate

Filmlerde, dizilerde, kitaplarda ve envai çeşit kurgu ürününde hayallerden fırlamış gibi görünen çikolatalar ve şekerlemeler vardır. Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminin çılgın karakteri Willy Wonka’nın çikolataları da bunlardan bir tanesi. Peki İstanbul’un göbeğinde bu hayal ürünü gibi görünen çikolataları kim yemek istemez ki? Şahane sunumları ve leziz tatlarıyla her türlü tatlıyı yiyebileceğiniz Willy Wonka Chocolate şahane bir deneyim sunmak için sizi bekliyor. Üstelik bu tatlılar Mutluluk Sandalı, Yanardağ, Dönme Dolap gibi isimleriyle bile sizin iştahınızı açmaya yetiyor. Şekere doysanız bile yemeyi bırakamayacağınız, neşenizin yerine geleceği kaliteli bir zaman geçirmek için mutlaka Galata’da bulunan Willy Wonka’ya uğramanızı tavsiye ediyoruz!

Film-The Life Of David Gale


Kevin Spacey, David Gale adında Teksas’da idam karşıtı olan bir üniversite profesörü rolünde karşımıza çıkıyor. Ancak David önce tecavüz, sonra da adam öldürme suçundan hapis cezası alıyor.
Hakimler de, kanunlardan yola çıkarak idam cezasına karar veriyorlar. Kate Winslet de filmde David’in son üç gününde röportaj yapmak üzere görevlendirilen bir gazeteci olarak karşımıza çıkıyor. Röportaj esnasında geri dönüşlerle, flu olan olay gazetecinin de araştırmalarıyla aydınlanmaya başlıyor. İdam karşıtı yapım, yönetmen Alan Parker’ın son yıllarda yaptığı en etkileyici film olarak anılmakta.

Dizi-The King: Eternal Monarch

Bu haftaki dizi önerimiz Netflix’in Güney Kore yapımlardan biri olan The King: Eternal Monarch. Her bölümündeki manzaraların mükemmelliğiyle sanki özenle çizilen tablolara benzeyen dizide olaylar, Kore İmparatorluğu’nun veliahtı olan Lee Gon’un 8 yaşında gözleri önünde üvey amcasının babasını öldürmesine tanık olmasıyla başlar. Amcasının kardeşini öldürmesinde ki amaç, paralel evren kapılarını açabilme özelliğine sahip olan Manpasikjeok‘u (flütü) ele geçirmek istemesidir. Hain amcasına direnişi sırasında Lee Gon yaralanır ve flüt ikiye ayrılır. Tam o sırada kimliği belirsiz siyah kıyafetli biri içeri girerek veliahtın hayatını kurtarır. Daha sonra bu adam flütün yarısıyla beraber kaçan amcanın peşine düşer. O sırada Lee Gon bu kimliği belirsiz kişinin cebinden bir eşya alır. Aldığı bu eşya Kore Krallığı’da bulunmayan, Kore Cumhuriyet’inde bir polis memuru olan Jung Tae-Eul’a aittir. Bir gün Kore Krallığı’nın Kralı Lee Gon ile Jung Tae-Eul’un Kore Cumhuriyet’inde yollarının kesişmesiyle hikaye başlar. Bilim kurgu, gizem, romantizm ve polisiye konulu dizilerden hoşlanıyorsanız The King: Eternal Monarch’ı çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Şimdiden iyi seyirler!

Kitap-Sırça Köşk

Sabahattin Ali’nin 1947 yılında çıkarmış olduğu bu eser masallardan oluşmaktadır. Sırça Köşk yazıldığı dönem ki devlet yönetimine ve düzenine eleştirel bir yaklaşım içerisinde olduğundan bir süre yasaklı kitaplar arasında yer almıştır. Günümüzde Onca Tapınç editörlüğünde okuyucuyla buluşmaktadır. Kitap kapak tasarımı Nahide Dikel’e aittir. Tembel ve geçimsiz 3 arkadaşın gittikleri yeni kentte halka her kentin bir Sırça Köşkü olması gerektiğine inandırıp ardından bu köşkte halkı zor durumda bırakacak kadar rahat ve düşüncesiz yaşayışlarını anlatan masal kıssadan hisse bölümüyle son bulur.

Konser-Murat Boz

Murat Boz, Bayhan Prodüksiyon organizasyonuyla 18 Eylül akşamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu sahnesinde sizlerle. Konserinizin sosyal mesafeli ve sağlıklı geçmesi dileğiyle. Haftaya görüşmek üzere.

Tiyatro-Babamı Kim Öldürdü?

17 Eylül 2020 20.30’da Moda Sahnesi’nde oynanacak olan Babamı Kim Öldürdü, Fransa’nın genç yazarlarından Edouard Louis’in roman üçlemesinin sonuncusu olan eserinden oyunlaştırıldı. İşçi sınıfı ailesinde yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı romanlarında ırkçılık, sömürü, cinsiyetçilik, ekonomik bunalım, nefret suçu, ayrımcılık temalarını işleyen yazar bu son romanında da benzer temalar üzerinden babasıyla ilişkisi üzerine yoğunlaşıyor. Romanın ruhunu bu sahnede de hissedeceğinize şüphemiz yok. Şimdiden hepinize iyi seyirler dileriz.

Sergi-Karagözüm İki Gözüm

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılığın ev sahipliği yaptığı Karagözüm İki Gözüm sergisi Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu sanatçısı Ragıp Tuğtekin’in koleksiyonundaki bütün Karagöz tasvirlerini göz önüne seriyor. Sanatçının daha önce 187 adet Karagöz tasviri de sergilenmişti. Karagözüm İki Gözüm sergisini 15 Eylül 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta dolaşabilirsiniz. Ayrıca sergiye çevrim içi etkinlikler de eşlik edecek


Like it? Share with your friends!

9

Bu Hafta #Ne Yapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format