Bu Hafta Evde #NeYapsak?


Mutfak – Pankek

Malzemeler; 

2 yumurta, 2 su bardağı süt ,2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 çay bardağı şeker, (Az şekerli seviyorsanız yarım çay bardağı şeker kullanabilirsiniz.) 1 paket kabartma tozu, 1 paket şekerli vanilin, 2 buçuk su bardağı un 

 Yumurta ve şekeri bir kapta çırpıyoruz. Sıvı yağımızı ve sütümüzü ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Köpük köpük oluncaya kadar çırpıyoruz. Un, kabartma tozu ve vanilini eleyerek ekleyip akışkan kıvamına ulaşana kadar çırpıyoruz. Çırpma işlemimiz bitti. Pankek tavanız ve kalıbınız yoksa herhangi bir kızartma tavasında yağsız bir şekilde pankeklerinizi kepçe yardımıyla yuvarlak şeklini verebilirsiniz. Kısık ateşte önce bir yüzünü göz göz olana kadar pişirip ters çevrip diğer yüzü de pişirip servise hazır hala getirebilirsiniz. Bu tariften 15-20 adet pankek çıkmaktadır. Afiyet olsun. 

Kitap – Kendine Ait Bir Oda

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf’un kadınlar ve kurmaca kavramlarını ele aldığı, edebiyat dünyasında feminist bir makale olarak da bilinen bir deneme kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların neden edebiyat dünyasında olmadığını merak eden Woolf, ilk olarak dönemin kadına bakış açısını dönemin gerçekleriyle açıklar, daha sonra kitaplardan araştırarak cinsiyetler arasındaki böylesine farkın nedenini öğrenmeye çalışır. Ancak erkekler tarafından yazılmış olan bu kitaplardan istediği cevapları alamaz. Kimi yazarlar kadını göklere çıkarırken kimileri kadını akıl almaz derecede aşağılayan görüşlere sahiptir. Bunun üzerine kadınların kendilerine özgü yazılarını, kendilerini ifade etmeleri ve bu düzeni değiştirmeleri için “Erkekler ne der?” diye düşünmeden yazmalarını istiyor. Ancak bu konuda görevi sadece kadınlara yüklemiyor, erkek ve kadınların eşit sorumlulukları olduğunu da belirtiyor ve Charlotte Brontë, Jane Austen’in yanı sıra Tolstoy, Shakesper, Proust gibi dünyaca önemli eserlere sahip erkek yazarları da örnek olarak gösteriyor. Kadınların toplumdaki gerçek yerini sorgulatan, sürükleyici bir dille ele alınmış, ana fikri güçlü bir deneme kitabı.  

Film – Zodiac

David Fincher imzalı Zodiac filmi, gerçek bir seri cinayet vakasına dayanıyor. Filmimizde San Francisco ve çevresinde 1968-1969 yıllarında meydana gelmiş 5 cinayet ve 2 ağır yaralama vakasının aynı kişi tarafından işlenmiş olduğu düşünülmektedir. Katil ya da katil olduğunu iddia eden kişi, belirli aralılarla çeşitli gazetelere ve polise gönderdiği şifreli mektuplarda, cinayetleri kendisinin işlemiş olduğunu belirtir. Aynı zamanda bu kişinin mektuplarındaki ifadelerden ve cinayet işlerken giydiği kostümde bulunan “Zodyak” işareti sebebiyle film bu ismi almıştır. Bu seri katil davasında bize eşlik eden isimler ise Marvel Sinematik Evreni’nden alışık olduğumuz Robert Downey Jr, Jake Gyllenhaal ve Mark Ruffalo. Oyuncularının mükemmelliği bir yana; Zodiac, kan ve şiddet gösterisine girişmek yerine yaşanmış bir gerçeği sosyal bir çerçeveye oturtmayı tercih ederek alışılmışın dışına çıkıyor. Seri katil filmlerine yeni bir yorum getiren başarılı bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz, iyi seyirler!

Dizi – La Casa De Papel

Bu haftaki dizimiz çıktığından beri fenomen olan bir İspanyol dizisi. Özgün konusuyla dikkat çeken dizi, bir suç çetesinin ilk 2 sezonda polisi bile şok eden bir yöntemle darphaneyi girip orayı soymak yerine kendilerini rehinelerle birlikte içeri kilitleyip para basmalarını anlatıyor. 3. ve 4. sezonda ise benzer bir hikayeyle İspanya Merkez Bankası’na girmeleri anlatılıyor. Kusursuz bir plan yaratmak isteyen grubun beyni Profesör: “Aşk yok, gerçek isimler yok, kişisel ve duygusal hiçbir bağ yok.” diyerek profesyonel bir soygun planlıyor ama hiçbir şey kusursuz gerçekleşmiyor. Rehinelerle suçlular arasında farkı kaldırmak için kırmızı tulum ve Dali maskesiyle sembolleşen soygun git gide karmaşık bir hal alıyor. İçeride yavaş yavaş mantıklı düşünemeyen ve birbirleri ile didişen suçlular, dışarıda ise polis ve devletle savaşarak her şeyi ayarlamaya çalışan Profesör. Bitmek bitmeyen kovalamacalar, karşılıklı gerçekleşen akıl oyunları ile dizi daha da üst seviyeye çıkıyor. Dünya çapında viral etkisi yaratan dizinin 4. kısmı 3 Nisan itibariyle Netflix’te yayında. Fazla bekletmeden hepinizi izlemeye davet ediyoruz. İyi seyirler.

Sergi – Dijital Sergiler

Evde bolca zamanımız olan şu günlerde sahip olduğumuz zamanı en verimli şekilde geçirebilmemiz adına bir çok sergiyi çeşitli sanat sayfalarından gezebilme imkanı bulabiliyoruz. Galerilere gidip gezmemizi aratmayan bu sayfalar sanatı evimize getiriyor. Bu hafta görebileceğimiz online sergilerden birkaçı şöyle;

“Üç Kitaplı Kentler”

“İmparatorluktan Portreler”

“İz Bırakanlar”

Tiyatro – İki Efendinin Uşağı

Aşkı için kılık değiştirerek Venedik’e giden Beatrice bilmeyerek diğer aşıklar Slvio ve Klariçe’nin mutluluklarına gölge düşürür. Paragöz Pantalone, yemeden ve çenesi duramayan Doktore, bir suçlamanın eşiğindeki Florindo ve kurnaz ama bir o kadar şaşkın uşak Trufaldino’nun yollarının kesişmesiyle bir anda olaylar karışık bir hale gelir. Karnaval ögeleri barındıran ve Comedia Dell’ Artre’nin; dans, müzik, komedi unsurlarını günümüze taşıyan oyun, izleyenlere gerçek bir seyir zevki sunuyor.  Oyunu Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatroları’ndan online olarak ücretsiz izleyebilirsiniz.

Konser – Online Konserler

Evde kendimizi izole ettiğimiz günlerde sanatçılarımız bizi yalnız bırakmamaya devam ediyor! Birçok Instagram hesabı ve şarkıcıların Youtube hesaplarında online konserler yapılıyor. @kendinehasonline hesabı her gün bir şarkıcıyı Instagram canlı yayınında ağırlıyor. Hafta başında paylaşılan listeyi takip ederek sevdiğiniz şarkıcılara online konserinde eşlik edebilirsiniz. Keyifli seyirler! 

Spotify – Bu Hafta Evde Ne Yapsak? #2

Yıldız İşletme Kulübü, Spotify hesabı tüm hızıyla devam ediyor! Her hafta yayınlanacak yeni listeleri ve birbirinden yeni şarkıları keşfetmek için siz de Spotify hesabımıza uğramayı ve ikinci listemizi takip etmeyi unutmayın!

Yıldız İşletme Kulübü’nü Spotify’da takip et!

Bu Hafta Evde Ne Yapsak #2 listesine ulaşmak için tıklayın!


Like it? Share with your friends!

17

Bu Hafta Evde #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format