Bu Hafta Evde #NeYapsak?


Mutfak – Ice Latte

Hazır havalar da ısınmaya başlamışken ve biz evimizde yeni uğraşlar bulmaya çalışırken içinizi serinletecek çok pratik bir kahve tarifini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Gereken Malzemeler; süt, granül kahve, kaynamış su, buz, agave, karamel ya da vanilya şurubu.

Öncelikle bir bardağa yaklaşık 4 çay kaşığı kadar kahve koyarak başlıyoruz, bu miktarı istediğiniz kahve oranına göre değiştirebilirsiniz. Daha sonra üstüne sadece kahvenin erimesine yetecek kadar kaynamış su ekliyoruz ve karıştırıyoruz. İkinci aşamada farklı bir bardağa bardağın yaklaşık %70 kadarını kaplayacak şekilde buz koyuyoruz ve buz seviyesine gelene kadar süt ekliyoruz. Tatlandırmak için olan şurubumuzu bu süt-buz karışımının üstüne 2 yemek kaşığı kadar döküyoruz, şurubu elinizde olan veya elde etmek istediğiniz tada göre değiştirebilirsiniz. Şurubu da çok hafif karıştırdıktan sonra artık iki bardağı birleştirmenin vakti geldi. Sıcak su ile eriyen kahvemizi yavaş yavaş diğer bardağa döküp hafifçe karıştırıyoruz ve içeceğimiz hazır. Afiyet olsun!

Kitap – Sakin

Koşmayı bıraktığımız gün, vardığımız gün. Aramayı bıraktığımız gün, bulduğumuz gün. Konuşmayı bıraktığımız gün, duyduğumuz gün.

Kitap, kişisel gelişimden ziyade yazarın kendi hayat tecrübesine dair çıkarımlarını son derece içtenlikle anlattığı satırlardan oluşuyor. Herkesin kendinden bir şey bulabileceği, ‘’Evet, ben de bunu yaşıyorum.’’ dedirten duygu betimlemelerinin olduğu bir kitap Sakin. Yalın bir dille yazılmış ve bazı bölümlerini dönüp dönüp tekrar okumak isteyeceğiniz kitap, ruhunuza iyi gelecek ve sizi besleyecek. Size birinin günlüğünü okuyormuş hissi veren kitabı, sakin sakin okumanızı tavsiye ediyor, şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Tiyatro – Hamlet

William Shakespeare’in en çok oynanan oyunlarının başında gelen Hamlet aynı zamanda en çok konuşulan, en çok yazılan, en çok yorumlanan klasik bir eser ve her çağda irdelenen zorlu bir karakter olma özelliğini de sürdürmektedir. Oyun içinde ustaca oyun yöneten, sergileyen, yaşayan; soytarıyla soytarı, saraylıyla saraylı, en akıllı kadar akıllı, kusursuz bir deli olabilecek kadar oyunculukla yoğrulmuş; öte yandan da bir oyuncunun nasıl olup da kılık, kimlik ve varlık değiştirdiğini kendi kendine soran kişi, Hamlet…  Shakespeare tarafından 1599 ile 1601 yılları arasında yazılan ve yazıldığı dönemden beri dillerden düşmeyen eser Hamlet “Shakespeare’s Globe”su aracılığıyla bu hafta evlerimize geldi. İngilizce olarak izleyebileceğiniz bu oyununu izlerken keyif alacağınızdan eminiz. Şimdiden iyi seyirler!

Online Konser – Adamlar

21. yüzyılın en sevilen gruplarından olan ve başarısıyla adından birçok kez söz ettiren Adamlar grubu 22 Nisan Çarşamba günü @kendinehasonline Instagram sayfasında sevenleriyle buluşacak. Siz de grubun sevilen şarkılarını onlarla birlikte söylemek ve evde sıkıldığımız şu günlerde biraz da olsa eğlenmek isterseniz bu güzel canlı yayına katılmayı unutmayın deriz. Şimdiden iyi seyirler, iyi eğlenceler!

Sergi – Online Sergiler

 Zor günlerde geçtiğimiz doğru. Bu süreç içerisinde dünyayı yeni gözlerle görmeniz için elimizden geleni yapıyor ve size iki tane dijital sergi önerisi ile geliyoruz.

İlk sergimizde karşınıza Osmanlı döneminde inanç çeşitliliği ile göze çarpan kentleri 19. yüzyıl fotoğrafları ile inceliyoruz.

Üç Kitaplı Kentler: https://artsandculture.google.com/exhibit/%C3%BC%C3%A7-ki%CC%87tapli-kentler/ARTP3HZa?hl=tr

 İkinci sergimiz ise Clara ve Luigi Mayer isimli çiftin fırçasından 18. Yüzyıldaki İstanbul’un manzaralarının anlatıldığı bir hikâyeye tanık oluyoruz.

Uzak İzlenimlerhttps://artsandculture.google.com/exhibit/uzak-i%CC%87zlenimler/8QLS-sCRdYNiLg?hl=tr

Film – Roma

Roma, yönetmenliği ve senaristliği Alfonso Cuarón tarafından gerçekleştirilen Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı aile drama filmidir. İlk gösterimini 30 Ağustos 2018’de 75. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirdi ve burada Altın Aslan ödülünü kazandı. Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bulunan bir evde hizmetçi olarak çalışan genç bir kadındır. Bir yandan ev işleri ile uğraşan Cleo, bir yandan da evdeki dört çocukla ilgilenir. O tüm zamanını hizmetlisi olduğu evde geçirse de kendisine ait bambaşka bir dünyası vardır. Genç kadın, gönlünü Fermin adındaki bir adama kaptırmıştır fakat bu ilişki pek de Cleo’nun düşlediği gibi sonuçlanmaz. Sürükleyici ve bir o kadar da duygusal devam eden çarpıcı bir film olan Roma’yı izleyin deriz.

Müzik – Yıldız İşletme Kulübü Spotify

Haftanın yeni keşifleri Yıldız İşletme Kulubü’nün Spotify hesabında! Her zaman çok sevilenler, yeni çıkanlar ve daha fazlasıyla bizi Spotify’dan takip edebilirsiniz!

Dizi – Unorthodox

Dizi Deborah Feldman’nın 2012 yılında kendi yaşadıklarını anlattığı “Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots” adlı kitaptan uyarlanmıştır. Unorthodox, kendisine yeni bir hayat kurmak isteyen genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Görücü usulü evliliğe zorlanan genç bir kadın, hayallerine koşmaya karar vererek kaçar. Hem bu evlilikten hem de dini topluluktan kaçmaya çalışan kadın, kendisine yeni bir hayat kurmak için Berlin’e yerleşir. Ancak geçmişi genç kadının peşini bırakmayacaktır. Dizi toplamda 4 bölüm ve her bölüm ortalama 50-55 dakikadan oluşan bir mini dizi. Dizi henüz çok yeni olmasına rağmen “Netflix Türkiye Top 10” listesinde 8,3 IMDB puanı ile kendine yer buldu.


Like it? Share with your friends!

18

Bu Hafta Evde #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format