2017 Yılında Okunabilecek 5 Kitap Tavsiyesi


1) Dönüş  Yolu

ERİCH MARİA REMARQUE

Yazarın ünlü kitabı “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” ile benzer bir dilde yazılmış. Genelde cümlelerini şimdiki zaman kipleriyle  kurmuş. Bu da yine güzel bir nahoşluk katmış anlatıma. Öte yandan “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”  adlı kitaptan coşku ve her türlü duygu yoğunluğunu hissettirme konusunda epey geride kalmış. Ayrıca bunların yanında dil bakımından yazar kendini sürekli geliştirmeye devam etmişe benziyor.

kalala

2) Oblomov

IVAN GONCAROV

Bazı yerlerde ne fazla ne eksik yani kısa ve öz tasvirler yapmış yazar. Bazı bölümlerde ise gerek mantıksal bağlantıyı kaybetmemek için gerekse kafasında tasarladığı olay akışından sapmamak için kitabın kahramanına anlamsız kararlar verdirmiş ve bunun sebebini Oblomov’un tembelliği olduğunu okuyucuya sezdirmeye çalışmışa benziyor.

ll

3) Bitmeyen Kavga

JOHN STEINBECK

Kitabın basit bir dili olmasına rağmen bu şöhreti kazandırmaya engel olmamış. İnsana komünizm, sosyalizm ve hatta anarşizm aşılayabilecek yegane kitaptır.

Not: Bu kitabı eski bir basımdan okumanızı tercih etmem. Çünkü bazı yayınlarında kitap çevirmenlerin özensizliğinden dolayı dilinin karakterini kaybetmiş.

kalemlik

 

4) Kuyucaklı Yusuf

SABAHATTİN  ALİ

Her zamanki gibi Sabahattin Ali’nin insanın anlayamadığı birkaç garip duygunun müthiş  tasvirleri yer alıyor.Bu arada kitabı okurken küçük ve önemli bir ayrıntı:

—Spoiler—

Kızların bu kadar genç yaşta evlendirilmesinin ve beraber yetişmiş çocukların evlendirilmesinin bu kadar normal karşılanması gösteriyor ki toplumda tepki biçimi değişmiyor. Sadece tepki gösterilen olaylar değişiyor.

—Spoiler—

kalemlikas

5) Kırmızı Saçlı Kadın

ORHAN PAMUK

Hani bazı futbol maçlarından olur, iyi ve tecrübeli oyuncu formsuzdur ama çok üst düzey bir oyuncu olduğu için işin üstesinde gelir. İşte Orhan Pamuk, bu kitabında tam olarak böyle bir oyuncu gibi davranmış.

kalemlik

 

 

 

ilkay-citak-banner

2017 Yılında Okunabilecek 5 Kitap Tavsiyesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format