Bölüm Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Sevgili KalemlİK okurları, malum tercih süreçleri yaklaşıyor. Ekipçe sizler için bu süreçte dikkat edilmesi gerekilenleri 4 maddede derledik. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuş olur. 

Kendini 10 sene sonra nerede görüyorsun? 

Biliyorum çok klişe bir kalıptır fakat konu meslek seçimi olduğunda bu soru altın değerinde olabilir. Kendi sınırlarınızın, isteklerinizin farkında olmalısınız. Varsayalım mimar olmak istiyorsunuz, sizi tasarımsal imgeler, mimari güzellikler cezbediyor. Fakat mesela proje teslim zamanı geldiğinde daha fazla uyanık ve enerjik kalmak adına kahve ve enerji içeceğini karıştırıp içmek zorunda kalacağınızı da bilmelisiniz. Hedeflediklerinizin getirisini ve götürüsünü tartabilmeniz ve böylece yola devam edebilmeniz gerekir. 

Bir ekip çalışmasında olsan hangi rolü üstlenirsin? 

Bu soru aslında sizin karakterinizin ortaya çıkarmak adınadır. Liderlik yönünüz mü ağır basmakta yoksa bir projeyi oluşturan tasarı kısmında mı çalışmak size yatkın olan taraftır, bunu düşünmelisiniz. Bu çerçevede lider önünüz baskınsa sözel ağırlıklı, içerik ekibinde yer almak size daha uygunsa da mühendislik türevi bölümler tercih etmeniz daha doğru olacaktır. 

Bu meslekten kazandığım para mı yoksa parayı kazandığım süreç mi beni mutlu edecek? 

Bu sorunun cevabıysa işinize olan tutkunuzu ölçer. Bazı bölümler ya da meslekler gelecek kaygısı ya da parası için seçilir. Fakat bu şekilde yaklaştığınız bir şeyden zevk almanız pek mümkün değildir. Belki de önünüzdeki 50 yıl boyunca bu işi yapıyor olacaksınız, bu konuda sizi mutlu eden şeye yönelmek daha doğru olacaktır. 

Birkaç sene sonra da bu bölümün ya da mesleğin geçerliliği olacak mı? 

Teknoloji geliştikçe hayat daha farklı bir noktaya evrilmekte ve çoğu zaman bu değişim hızına yetişememekteyiz. Aynı şey, üniversite bölümleri ve meslekler için de geçerli. Bu noktada seçeceğiniz bölümün farklı pastalardan pay alabilir, farklı dallara adapte edilebilir olmasına önem vermelisiniz. Çok spesifik meslek gruplarına yönelen bölümleri tercih etmekten olabildiğince kaçının. 

Bölüm Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format