Bitsin Artık Feminizm


Tarihin belirli bir noktasında kadınlar, ataerkil sistem tarafından ‘ikinci tür’ insanlar olarak görülmüştür ve sosyal olarak aşağılanmış, hor görülmüş, dışlanmıştır. Feminizm bu düşünce yapısını yıkmak ister. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olmasını istemesiyle oluşan bir akımdır. Fakat günümüzde; bireylerin herhangi bir cinsiyet, statü ayrıcalığına maruz kalmadan eşit bir şekilde yaşaması gerektiğini düşünen akım olarak tanımlamak daha uygundur.

Feminizm; kadın üstünlüğünü, erkek düşmanlığını savunmaz. Feminizmin temel amacı eşitliktir. Bireylere cinsiyetlerini gözetmeden eşit haklara sahip olması, eşit sorumluluklar yüklenmesi gerektiğini düşünür.
Geçmişe göre, eşitliğe giden bu zorlu yolda büyük ilerlemeler katedilmiş fakat istenilen seviyeye henüz gelinmemiştir. Ülkemizde yapılan araştırmalar da hiç iç açıcı olmayan istatistikler ortaya koyuyor. Uğradığı şiddeti ifade edemeyen ve istatistiklere dahil olamayan kadınları da düşündüğümüzde, dünyada iki tane bulunan insan cinsinden birinin, sürekli olarak diğeri tarafından ezildiğini, şiddet gördüğünü ve öldürüldüğünü görüyoruz.
Her gün sadece kadın olduğu için binlerce kadın hor görülüyor ve onlarcası sadece kadın olduğu için öldürülüyor.
Bu olaylar devam ettikçe feminizm maalesef varlığını devam ettirecek.


Like it? Share with your friends!

8

Bitsin Artık Feminizm

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format