Bir Küçük Poşet Meselesi


2019 Ocak ayı itibariyle yürürlüğe giren plastik poşet kullanımını azaltmaya yönelik kanuna göre hunharca kullandığımız bedava poşet devri bitti! İlk haftadan poşet kullanımı %50 düşüş gösterirken halk; markette, sokakta, televizyonda gördüğümüz gibi tepkiliydi. Hatta belki biz de tepkiliydik.

Neme dayanıklılık, esneklik ve düşük üretim maliyeti gibi avantajları sayesinde aniden vazgeçilmez olan plastik poşetler, petrol bazlı maddelerden üretiliyor. Bu maddeler doğada zor çözündüğünden yüzyıllar boyu çevreyi zehirlemeye devam ediyor.

Fazlaca alıp ortalama 10-15 dakika kullandıktan sonra attığımız poşetler, yıllardır çevrecilerin en büyük düşmanlarından biri. Aşırı plastik tüketimi sonucu çevre kirliliği bütün canlıların sağlığını tehdit ediyor. Öyle ki artık soframızda bile plastik var! Okyanuslara karışan plastik atıklar deniz canlılarının midelerine giriyor ve plastik dolaylı yoldan bizi öldürmeye devam ediyor. Plastik yiyoruz!

Artık Türkiye’de de dünyada örneklerini gördüğümüz diğer devletlerde olduğu gibi plastik poşetler ücretli. İlk günlerdeki tepkiler günden güne azalırken file ve bez çantalar çoktan plastik poşetlerin yerini almaya başladı.

Poşete para vermemek için mi yoksa biri bize “Poşet ister misiniz?” dediğinde durup gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını düşünmeye başladığımız için midir bilinmez ama poşet kullanmayı azalttık. İyi ki de azalttık!

Bir Küçük Poşet Meselesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format