Beden Dışı Gezi: Astral Seyahat


Gerçekliği hala tartışılıyor olsa da astral seyahat, yüzyıllar boyunca insanların ilgisini çeken bir konu olmuştur.  Halk arasında ruhun bedenden ayrılması olarak da nitelendirilen ve okültizm ve teozofinin terimlerinden biri olan astral seyahat, adından da anlaşılacağı gibi uygun şartlar altında, sağlıklı bir ruh haline sahip olan kişinin ruhunun bedeninden ayrılarak başka mekanlar da bilinçli bir şekilde gezme deneyimi olarak tanımlanmaktadır. Ancak bazı kaynaklarda iradedışı gerçekleştiğine dair bilgiler de bulunmaktadır. Çoğu zaman Lucid rüyayla karşılaştırılsa da birbirinden farklı konulardır. Lucid rüya kişinin zihninde yarattığı bir dünya iken astral seyahatte gerçek dünya üzerinde gezilir.

Astral Seyahatin kökeni eski uygarlıklara dayanmaktadır. Özellikle bu konuda en çok bilgiyi, felsefi düşünmenin ilerlediği Eski Mısır’da bulabilirsiniz. Eski Mısır’da rahipler, astral seyahati için ‘kha’ terimini kullanmaktaydı. Bunlar birçok tapınak duvarında bulunan çizimler üzerinden anlaşılmaktadır. Antik Yunan ve Mezopotamya’da bu ‘beden dışı gezi’ hakkında bilgilere rastlamak mümkündür.

 Günümüzde, astral seyahat hakkında internet üzerinde birçok yazı bulabilirsiniz. Kimileri bunun sadece bir beyin kandırmacası olduğunu söylerken kimileri de bu seyahatlerin gerçekliğine inanmaktadır. Hatta astral seyahat yaptığını söyleyen kişilerin yaşadıkları bu olgunun gerçek dünya ile etkilemiş olanağı sağladığını savunan yazılar bulunmaktadır. Ancak bu durumun herhangi bir bilimsel dayanağı ya da somut bir kanıtı bulunmamaktadır.


Like it? Share with your friends!

17

Beden Dışı Gezi: Astral Seyahat

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format