Tekrar Tekrar Okuyacağınız Başucu Kitapları


İnsan bazen hayatın telaşesinden kaçıp kurtulmak, ayrı diyarlara dalmak istiyor. Bunu yapabilmenin en kolay yolu da kitaplardır aslında. Biz de KalemlİK ailesi olarak her zaman yanınızda bulundurabileceğiniz, belli bir akışa sahip olmayan, istediğiniz bölümü açıp kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz başka bir deyişle başucu kitapları olarak tanımladığımız kitaplara bu yazımızda yer vermek istedik. Umarım önereceğim kitaplar hoşunuza gider. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. 

Dostoyevski- Yeraltından Notlar:

‘’Dostoyevski (1821- 1881), sadece Rus değil, dünya edebiyatının da temel isimlerinden biri. Yazdığı romanların neredeyse hepsi klasikler arasına girmiş olan bu ünlü yazar, insanın iç dünyasını çok iyi yorumladığı, psikolojik yönü ağır basan eserleriyle dikkat çeker. Rus toplumunun en ince ayrıntısına kadar incelerken evrensel bir bakış açısı getiren Dostoyevski, ‘’Yeraltından Notlar’’da insanın iç dünyasından dışarıyı gözlemlemeyi yazar. Bireysel ve ruhsal dünyadaki gelişmeleri ve değişmeleri dış şartlar göz önüne alınmadan sadece bireysel gerçeğinden yola çıkarak çözmeye çalışır. Dostoyevski’yi anlamak için anahtar bir eser olan ‘’Yeraltından Notlar’’a aslında insanın kendi içindeki yolculuğu da denilebilir. Bu kitabı okurken her satırda kendinizden bir şeyler bulacaksınız, her cümlenin altını çizmek isteyeceksiniz.

William Shakespeare – Soneler:

‘’ İlk kez 1609 yılında topluca basılan 154 sone, denebilir ki, İngilizcenin en ünlü şiir dizisidir. Dünya edebiyatının en güzel örnekleri arasında yer alan bu şiirlerde, sevgi, kuşku, özlem, ihanet, kıskançlık, suç ve günah, sevgili önünde benliğin değersizliği, sevgi uğrunda her acıya katlanma, ölüm karşısında korku duygulu ve lirik bir sesle dile getirilmiştir. ‘’ Benim favorim olan 18. soneyi okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Mümin Sekman – Her Şey Seninle Başlar:

‘’ Çaresizlik öğrenilmiştir.
Başarılı olmak da öğrenilebilir.
Sende sandığından fazlası var!
Gelebileceğin en iyi yerde değilsin.
Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır.
Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur.
Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!
Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık.
Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var.
Her şey seninle başlar!
Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.
Hayatta ya tozu dumana katarsın.
Ya da tozu dumanı yutarsın, 
Seçim senin! ‘’

Açıkçası kişisel gelişim kitaplarını hep aldatmaca, insanlara umut satıp kar peşinde koşan zihniyetlerin eserleri olarak yorumlardım. Bu kitabı okuduktan sonra böyle düşündüğüm için kendimden utandım. ‘’Bu kitap hayatımı değiştirdi.’’ klişesiyle gelmek istemiyorum fakat hayata bakış açımı değiştirdiği kesin. Zengin içeriğini yaptığı alıntılarla zenginleştirmiş olması da kitabı ayrı etkileyici kılmakta.

Yuval Noah Harari – Hayvanlardan Tanrılara Sapiens:

Bu beş kitabı seçerken içinde kesinlikle insanlık tarihiyle alakalı bir kitabın da bulunması gerektiğini düşündüm. Bu tarz kitaplar arasındaysa bu seri çok farklı bir yer edinmekte. Sapiens, tarihin bulgularına dalarken insanın hayatında gün içinde yer edinen her kavramı sorgulatan, insana farklı bakış açıları sunabilen bambaşka bir kitap. Hoşunuza giderse ardından Homo Deus ve 21. Yüzyıl İçin 21 Ders kitaplarını da okumanızı öneririm. 

 Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk:

‘’ Saygıdeğer Efendiler, sizi günlerce işgal eden uzun ve ayrıntılı nutkum, nihayet geçmişe karışmış bir devrin hikayesidir. Bunda milletim için ve gelecekteki evlatlarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek bazı noktaları belirtebilmiş isem kendimi mutlu sayacağım.Efendiler, bu nutkumla, milli varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, İstiklalini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan milli ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım. Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen milli felaketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu sonucu ‘’Türk gençliğine emanet ediyorum.’’ Her umutsuzluğa kapıldığınızda bir milletin deyim yerindeyse bir Anka kuşu misali küllerinden yeniden doğması hikayesini hatırlayın. Kesinlikle her Türk genciniz başucu olması gereken bir eserdir, Nutuk. O mücadele ve azmin hepimize umut vermesi dileğiyle, şimdilik hoşça kalın.


Like it? Share with your friends!

10

Tekrar Tekrar Okuyacağınız Başucu Kitapları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format