Bağzıları Röportajı


Grup olmaya nasıl karar verdiniz?

Soundcloud’da tek başıma takılıyordum. Şarkılar besteler falan. 1-1,5 seneye yakın bu böyle sürdü. Daha sonra “Neden grup olmasın ki?” dedim. Diğer işlerle arkadaşlar uğraşsın, daha kolektif bir ortam olsun. Sonra Emre’yle tanıştım ama bu sırada çok parçamız yoktu. En fazla 4-5 tane vardı; onlar da öyle elle tutulur parçalar değildi. Daha sonra onların kaydına girdik. YouTube’a yükledik. Baktık ki güzel tepkiler alıyor, devam etmeye karar verdik. İlk başta bunlar çok uzak geliyordu. Günde 1000 kişi dinleyince mutlu oluyorduk. Çok büyük hedeflerimiz yoktu. Bizim için baya büyük şeylerdi bunlar. Bence bu bizim yaptığımız tarz müziğin son dönemiydi. Biz son dönemde yetiştik bence o kısma. Şarkılarda dinlenmeye başlayınca diğer ekibi oluşturduk.

Hiç birini düşünerek yazdığınız şarkı sözü oldu mu?

Tabii ki. “Boşluğa yazamazsın duvara mı yazacaksın?” İllaki yaşadığın anılar veya isimler aklına geliyor ama direk böyle biriyle beraberken yazdığım tek bir şarkı vardı. O da “Ellerin” şarkısı. Genelde bir ayrılık sonucu yazar çoğunluk, o acı daha güzel şeyler yazdırıyor insana. Çok acı çeken bir insan olmadığım için ayrılık üzerine böyle yazdığım bir şarkı olmadı.

“Sen böyle gülme bana

Deli oluyorum yanında, dudaklarında

O güzel çorapların ve ellerin

Beni uzun zamandır meşgul ediyor.”

Şarkılarınızda düz bir anlatım yerine, daha çok metaforlar üzerine bir anlatım söz konusu. Bunun bir nedeni var mı?

Ben çok şiir okuyan bir adam değilim, durduk yere okumam. Ama İkinci Yeni akımını çok seviyordum. Onların çok sık kullandığı metafor kavramı ve devrik anlatımı çok hoşuma gidiyordu. Oradan etkilendiğimi söyleyebilirim sanırım.

Hangi şarkıyı cover yapmak istersiniz?

Aslında çok şarkı var. Şarkıları Ömer’e göre seçiyoruz. Şarkıyı söylerken o ruhu yansıtabilmek ve şarkının hakkını verebilmek önemli sonuçta.

Tam olarak ünlü olduğunuzu düşündüğünüz bir an oldu mu?

Daha tam olarak ünlü değiliz. Belli bir kitleye hitap etsek bile, birine göre ünlü diğerine göre olmayabilir. Çok da önemli değil aslında. Önemli olan yaptığımız işin karşılığını almak. İnsanların konserlerinize gelip sizinle aynı duyguları paylaşıp, şarkılarınızla beraber size ortak olması çok daha değerli.

Çok istediğiniz bir tepkiyi alamadığınız, bırakmayı düşündüğünüz bir an oldu mu?

Para kazanmaktan ziyade severek yaptığımız bir iş olduğu için hayır. Müzik için bir şeylerden vazgeçtik hepimiz. Daha yolun da başındayız.

Grup olmanın en zor yanı neydi sizce?

En zor şey kesinlikle ekibi oturtmak. Oturtamadığınız zaman gerçekten sıkıntı. Gerek müzik zevki gerekse kafa yapısı olarak ciddi ayrılıklar olması bu yola sokuyor. O konuda baya zorlandığımız anlar oldu ama şuan her şey istediğimiz gibi.

Dinleyiciye bir şekilde hitap etmek zorundasınız. Bu sözleri yazarken kendi istekleriniz mi yoksa dinleyici mi ön planda oluyor?

Ortak bir paydada buluşmak zorundayız. Sadece kendi kafamıza göre bir şey yazarsak dinleyici anlamayabilir, anlamak istemeyebilir. “Şunu değiştirip daha anlaşılır bir şey yazsam mı?” tarzı şeyler oluyor yani.  Dinleyici ile daha kolay irtibat kurup anlaşmak için.

Son olarak dinleyicilerinize ve okuyucularımıza vermek istediğiniz tavsiyeler varsa öğrenmek isteriz.

 Konsere gelsinler.

Bağzıları Röportajı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format