Aşkından Ölen Ama Aşkına Dönmeyen Kadın: Piraye


Aldatılmış bir aşk kadınıydı Piraye. Aşkından ölmüş de geriye dönmemişti. Oysa kim bilebilirdi ki bu masalsı aşk hikayesinin sonunun böyle olacağını. Piraye’ye olan aşkını mektubunda geçen şu cümlelerle anlatır Nazım:
…Sevgilim, ah sevgilim, seni nasıl seviyorum biliyor musun? Dinle anlatayım: Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annelerin çocukları, çocukların anneleri sevdikleri gibi, Lenin’in inkılabı ve inkılabın Marx’ı sevdiği kadar, velhasıl seni Nazım Hikmet’in Hatice Zekiye Pirayende Piraye’yi sevmesi gibi seviyorum…

İçindeki aşkı anlatmak için bu satırları yetersiz bulmuş ve eklemiş “Senin adını kol saatimin kayışına tırnağımla kazıdım Piraye”
Ne kadar güzel içten sevmeler bunlar lakin her şey bu kadar toz pembe değil. 1946 yılında Bursa Hapishanesi’nde yatarken, dayısının kızı Münevver’e tutulur bu sefer Nazım. Açık sözlülükle anlatır Piraye’ye durumu, Piraye yıkılır fakat eğmez o dik duran başını, kimseye belli etmez.
Münevver Hanım da evli bir kadındır ve kocası ayrılmak istemez. Tam da bu sırada Nazım bir mektup daha yollar Piraye’ye:
Yeryüzünde hiçbir insan, hiçbir insana benim sana yaptığım kötülüğü yapmamıştır. Bütün bunlara rağmen gel. Sana “Gel!” diyecek kadar yüzsüz ve alçaksam ne halt edeyim, öyleyim işte. Fakat gel. Benden nefret ederek, beni hor hakir görerek de olsa, beni bir daha yalnız bırakma!

Gelmeye niyeti olmaz Piraye’nin. Sonradan Nazım’ın “Gelmezsen intihar ederim” sözlerine dayanamayan Piraye döner büyük aşkına. Ancak her şey güzel gitmez. Açlık grevinden sonra hastaneye kaldırılan Nazım’ı görmeye giden Piraye aşkından gelen en büyük darbeyle yüzleşir, Münevver’le… Aynı oda içerisinde; Nazım, Piraye ve Münevver… Hiçbir şey söylemeden çıkar gider Piraye, söyleyecek bir söz de kalmamıştır zaten. Son görüşmeleri de böyle olur koca yürekli aşıkların.

Aşkından Ölen Ama Aşkına Dönmeyen Kadın: Piraye

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format