77. Altın Küre Film Festivali


Hollywood yabancı basın birliği tarafından her yıl, TV ve dizi dünyasının en iyilerine verilen Altın Küre Ödülleri dün ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu sene 77.si düzenlenen töreni sunan İngiliz komedyen Ricky Gervais  açılış konuşmasındaki “Ödül alırken politik mesaj vermeyin. Kimseye ders verecek durumda değilsiniz. Birçoğunuz Greata Thunberg kadar bile okula gitmedi.’’ sözleri ile dikkatleri üzerine çekti.

Geceye Drama dalında En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülünü alan Sam Mendes’in yönettiği “1917’’ filmi damga vurdu. Bu dalda iddialı adaylar arasında ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin yönettiği “The Irishman” ve büyük beğeni toplayan “Joker” filmi de vardı. Gecenin bir diğer öne çıkan filmi ise Quentin Tarantino’nun yönettiği, Brad Pitt ile Leonardo DiCaprio’nun oynadığı “Once Open a Time in Hollywood” oldu. Film komedi veya müzikal dalında En İyi Film ve Senaryo ödülü alırken; aynı zamanda Brad Pitt, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” seçildi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü ise Netflix yapımı “Marriage Story’’ filmindeki rolüyle Laura Dem aldı.

Ödül töreninin sürprizlerinden bir diğeri ise Netflix adına oldu. Beş dalda aday gösterilmiş ‘’The Irishman’’ın  hiçbir ödülü kazanamamış olmasıyla beraber Netflix’in yapımcılığını üstlendiği ve 25 dalda aday gösterilen film veya dizilerden sadece 2 ödül geldi. 

‘’Joker” filmindeki rolü hem izleyici hem de eleştirmenlerden tam not almış olan Joaquin Phoenix, “En İyİ Erkek Oyuncu” ödülü alırken ‘’Judy’’ filminde Judy Garland’ı canlandıran Renee Zellweger en iyi kadın oyuncu oyuncu seçildi.

Drama dalında “En İyi Dizi Ödülü” Succession’ın ve komedi ve müzikal dalında En İyi Televizyon Dizisi İngiltere yapımı Fleabag’in olurken, HBO yapımı Chernobyl “En İyi Mini Dizi” ödülünü aldı.

Oscar’ın habercisi Altın Küre Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu bu törende kırmızı halıda şıklık yarışı yaşanırken ödül kazanan isimlerin ödül konuşmalarında Avustralya’ da çki yangınlara ve iklim değişikliğine değinmeleri de dikkatleri çekti.

77. Altın Küre Film Festivali

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format