7 Rutini Faydalı Hale Getirme


Sabah uyandığımız andan gece uyuyana kadar sıklıkla yaptığımız rutinlerimiz var. Rutinlerimizi daha faydalı hale getirerek hem kendimizi geliştirip hem de daha verimli ve sağlıklı bir yaşam elde edebiliriz.

Müzik Yerine Podcast

Evde, okulda, yolda ve spor yaparken-her daim- müzik dinliyoruz. Bunun yerine podcast dinleyerek her zaman bilgiler öğrenebiliriz ve podcast ile işitsel öğrenim yönümüzü geliştirebiliriz.

YouTube’da Verimli Zaman

Neredeyse çoğumuz her gün YouTube’da bir sürü video izliyoruz. YouTube’da boş içerikler ve bilgi içermeyen videoları izlemek yerine faydalı kanalları takip edip onların zengin içerikli videolarını izleyip kendimizi geliştirirken eğlenebiliriz.

Seçtiğimiz Diziler

Diziler günlük olarak zaman geçirme ve eğlence kaynaklarımızdan biridir. Seçtiğimiz dizileri gözden geçirip iyileştirmede fayda var. Bir diziye başlamayı düşünüyorsanız kişiler ve olaylar üzerinden ilerleyen diziler yerine yaratıcılığınızı biraz daha canlandıran, üretkenliğinizi tetikleyen ve belgesel tadındaki dizileri tercih edebilirsiniz.

Yolda Geçirilen Zaman

İş ya da okula giderken ve gelirken zamanımızın birçoğunu yolda geçiriyoruz. Bu sürede çoğumuzun elinde telefon oluyor ve sosyal medyada zaman harcıyoruz. Aslında bu zaman dilimini kitap okuyarak değerlendirebiliriz. Araçların kalabalık olması sebebiyle kitap okuyamıyorsanız, telefonlarınıza e-book uygulamalarını indirip kitap okuyabilirsiniz ya da yararlı dokümanlara göz atabilirsiniz.

Günün İlk Dakikaları

Uyandığımız andaki ilk 5 dakika çok önemlidir çünkü bu sürede yaptığımız şeyin etkisi gün boyu üzerimizde oluyor. Bu zamanı genellikle sosyal medyaya bakarak geçiriyoruz. Bunun yerine kendine sabah rutinleri oluşturup bu rutine bağlı kalmakta yarar var.

Zaman Kaybına Neden Olan Mobil Oyunlar

Mobil oyunlar zamanımızı öldüren ve bize bir şey katmayan bir aktivitelerdir. Bu oyunlar yerine zekayı ve hafızayı güçlendiren oyunları tercih edebiliriz. Bu uygulamalar uygulama mağazanızda fazlasıyla bulunmaktadır.

Motivasyonunuz

Her gün aklımıza kötü, olumsuz ve bizi strese sokan düşünceler gelebiliyor. Buna karşı kendinize hatırlatacağınız cümleler ve alıntılarınız olsun: Filmlerden, başkalarının söylediklerinden, okuduğunuz kitaplardan… Kendinizin ürettiği cümlelerle bile kendinizi kötü ruh halinden uzaklaştırabilirsiniz.

7 Rutini Faydalı Hale Getirme

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format