Black Friday


Yılın bu zamanlarında dört gözle beklediğimiz, en azından birçok kez adını duyduğumuz “Black Friday”i neden “kara’’ olarak ilan etmişler biraz ondan bahsedelim.

Şükran gününü izleyen cuma günü yapılan büyük indirimler, aynı zamanda yılbaşı alışveriş sezonunun açılışını temsil ediyor. Her ne kadar alışveriş çılgınlığı olsa da cumayı kara yapan şey aslında trafik olmuş. İlk kez Philadelphia kentinde yapılan büyük indirimler çok fazla ilgi görünce trafik o gün çekilmez bir hal almış ve bundan memnun olan mağaza yetkilileri her yıl bu indirimleri yapmaya karar vermişler. Türkiye’de özellikle son 5 yılda popülerleşen, Cuma gününü karartmamak adına da “Efsane Cuma” veya “Muhteşem Cuma” olarak farklı isimler alan gün 1960’larda ABD’de ortaya çıkan bir gelenek. Gelenek diyorum çünkü ABD’nin bir eyaletinde başlamış olsa da artık globalleşmiş bir olay. Black Friday furyası, bize ay sonunda upuzun bir hesap ekstresi getirmekle kalmıyor. Öyle ki geçtiğimiz yılarda New York’ta sıraya dahil olmaya çalıştığı için silahla tehdit alanlardan tutun, yaşanan izdihamdan ezilerek hayatını kaybeden mağaza çalışanına kadar bu durum korkunç bir hal almış durumda. Bu yüzdendir ki “Black Friday”i protesto edip bu tüketim çılgınlığına dur demeye çalışanların sayısı bir hayli fazla.

Her ne kadar avantajlı bir dönem olsa da özellikle alışveriş merkezlerine gitmeden önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Gidecek olanlara da beğendiklerini şey tükenmeden alabilmeyi, sırada saatlerce beklemeden güzel  bir alışveriş geçirmelerini diliyoruz. İyi şanslar!

Black Friday

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format