5 Maddede Yeşil ile Mavinin Mükemmel Birlikteliği | Arhavi


Artvin, Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan bir il. Ben ise sizlere bu güzel ilin küçük bir ilçesi olan Arhavi’yi anlatacağım. Arhavi, günümüzde Lazcanın konuşulduğu nadir bölgelerdendir. Ayrıca Lazların kültürlerini de burada iyi bir şekilde keşfedebilirsiniz. Eğer bir gün oraya giderseniz -ben gidin derim- size yapmanızı önereceğim birkaç şey var.

1) Kamilet Vadisi

kalemlikasmm

Yukarıda gördüğünüz yer Kamilet Vadisi. Her yerin yemyeşil olduğu mükemmel bir vadi. Havanın temizliğini çok rahat şekilde fark edebiliyorsunuz. Bu vadinin bulunduğu alanda başka önemli ve görülmesi gereken yerler de var tabii.

2) Çifteköprü

l

Burası da Çifteköprü. Osmanlı zamanından kalma, 2 derenin birleşimindeki 2 kemer köprü karşılıyor burada bizleri. Etrafta Karadeniz mimarisine ait ahşap evler de bulunuyor. Benim buradaki favorim, itiraf etmeliyim ki, muhlama. Oraya gidip muhlama yemeden gelmeyin derim.

3) Mençuna Şelalesi 

Kamilet Vadisi’nde ilerleyip bir 20-30 dakika yürüdükten sonra da sizi Mençuna Şelalesi karşılıyor. Temiz hava burada etkisini daha da hissettiriyor. İstanbul’un fabrika dumanlarının ardından böyle bir alan sizlere emin olun ki iyi gelecektir. Burada zaman geçirmek isterseniz, Mençuna Şelalesi yakınında kalabileceğiniz bungalov evler bulunuyor.

4) Doğu Karadeniz’i Rahatça Gezebilirsiniz

Çamlıhemşin ve Batum gibi önemli yerlere yakın olması Arhavi için büyük bir avantaj. Arhavi’ye gezmeye gittiğinizde rahat bir şekilde Doğu Karadeniz’i de gezebilirsiniz. Sizleri şehir merkezindeki eğitilmiş atmacalar, tulum sesleri ve tabii ki Karadeniz insanının samimiyeti karşılayacak.

5) Doğayla İç içe Şehir

Arhavi, büyük şehirlerde görmeyi özlediğimiz yeşil alanlara bolca sahip. Biraz şehirden uzaklaşıp kafa dinlemek ve doğadan etkilenmek istiyorsanız Arhavi, Karadeniz’in kıyısında sizi tüm görkemiyle bekliyor olacak.

 

 

 

cagataybanner

5 Maddede Yeşil ile Mavinin Mükemmel Birlikteliği | Arhavi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format