2020’ye Güneş Doğdu!


EURO2020’nin grup maçları tüm hızıyla devam ederken size biraz milli takımımızın olduğu grup ve dün akşam oynanan Türkiye-İzlanda maçı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Milli takımımızın olduğu grupta(H) sırasıyla; Fransa, Arnavutluk, Andorra, Maldova, İzlanda takımları yer almaktadır. Bu grupta favori olarak görülen iki takım Türkiye ve en son dünya şampiyonu olan Fransa Milli Takımı idi. Şenol Güneş yönetimindeki Türkiye’nin Konya’da Fransa’yı 2-0 mağlup etmesi tüm dünya futbolunu şaşırttı ve Türkiye favori grup haline geldi. Fransa maçından sonra İzlanda’da kötü bir futbolla 2-1 yenilen Milli Takım, aldığı muhteşem Fransa galibiyetinden sonra rehavete kapılmış izlenimini vermişti. İzlanda maçından sonra oynadığımız Andorra ve Arnavutluk takımları defans temelli oyunlarıyla Türkiye’yi zorlamışlar fakat Andorra maçında Ozan Tufan’ın, Arnavutluk maçında Cenk Tosun’un 90. dakikada attığı gollerle zor olsa da evimizde olan maçları kazanarak gruptan çıkma yönünde elimizi güçlendirmiştik. Gruptan çıkacağımızı belli eden asıl maç Fransa’da oynadığımız, kalecimiz Mert Günokun ve defans hattımız Merih Demiral ve Çağlar Söyüncü’nün devleştiği deplasman maçıydı. Bu maçta Fransa ile berabere kalarak gruptan çıkma hayalimiz artık evimizde oynayacağımız İzlanda maçına bağlı oldu. Hem tribün avantajımız hem de defansımızın verdiği güven ile bu maçtan sonra EURO2020’ye gideceğimizin inancı içten içe herkeste oluşmuştu.

Gelelim dün akşamki Türkiye-İzlanda maçına. İlk önce İzlanda Milli Takımı’ndan bahsedebiliriz. Takım, genel olarak uzunlardan oluşan ve fizik güçleriyle takımları boğmaya çalışan bir oyun oynamaktadır. En önemli gol fırsatlarını genel olarak duran toplardan bulmaya çalışan takım, dün akşamki maçta da gösterdikleri gibi bu oyunu benimsenmiş
görünüyor.

Türkiye ise genel olarak gençlerden oluşan ve az da olsa tecrübeli oyunculardan oluşan bir takımdır. Defans hattımızın güçlü oluşu oynadığımız büyük takımlara karşı elimizi güçlendiriyor. Bu yüzden genel olarak defansif oynayan ve ilerideki yetenekli ayaklarıyla gol bulmaya çalışan bir milli takımdan oluşuyoruz. Dün akşamki kadromuz: Mert Günok, Mehmet Zeki Çelik (Dk. 90+4 Ömer Bayram), Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Umut Meraş, Mahmut Tekdemir, Okay Yokuşlu, Ozan Tufan, Cengiz Ünder (Dk. 81 Yusuf Yazıcı), Hakan Çalhanoğlu (Dk. 87 Kaan Ayhan), Burak Yılmaz’ dan oluşmaktadır. Bu kadronun amacı, defansif özellikleri güçlü olan bir takımla çıkıp fizik olarak üstün olan İzlanda’dan gol yememeyi amaçlamaktır.

Maç boyunca ataklarımız genel olarak hep uzaktan şut ile son buldu. Genellikle şutlarımız İzlanda kalesini zorlayacak şutlar değildi. Defans oyuncularımızın perfomansı ve defansif orta saha ile İzlanda takımının defansımızda alan bulmasını engelledik. İzlanda milli takımının kazanması şart olduğu için son 10 dakika İzlanda bütün gücüyle yarı sahamıza baskı yaptı fakat sonuç alamadı. 82. dakikada İzlanda’nın korner atışında Merih’in kale çizgimizden kurtardığı müthiş topa değinmezsek haksızlık etmiş oluruz.

Özetleyecek olursak maç genel olarak milli takımın istediği gibi geçti ve bize EURO2020’yi getirdi. Başta Şenol Güneş olmak üzere bütün takımımızı tebrik ediyor ve onlarla gurur duyuyoruz. Şimdilik bizden bu kadar bir sonraki spor yazımızda görüşmek üzere.


Like it? Share with your friends!

39

2020’ye Güneş Doğdu!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format