2018 Yılı Dünya’da ve Türkiye’de Yaşananlar


Vakıfbank’ın açıklamasına göre, 2018 FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda üst üste ikinci, toplamında üçüncü kez dünyanın en büyüğü olan Kadın Voleybol Takımı, kupayı bankanın yönetim kuruluna takdim etti.

Stan Lee, 28 Aralık 1922, New York doğumlu, Ameriklalı çizgi roman yazarıdır. Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daradevil, Hulk ve Iron Man süper kahraman karakterlerini yaratmıştır. Marvel Comics’in kurucusu Lee’nin  bu sabah Los Angeles’da hayata gözlerini yumdu.

Ara Güler 16 Ağustos 1928 yılında Beyoğlu, İstanbul’da doğdu. Bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. Bu arada İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi bir çok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso Roportajı’dır. Foto muhabiri Ara Güler tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.

NASA’nın uzay aracı InSight, beklendiği gibi TSİ 22:55’te Kızıl Gezegen’in atmosferine girerek iniş yaptı. InSight, son 6 yıl içerisinde NASA’nın Mars’a indirdiği ilk uzay aracı oldu. NASA’nın Mars’ta görev yapan Opportunity adlı uzay aracının devre dışı kalmasıyla Mars araştırmaları hızını yitirmişti. InSight’ın bu açığı kapatıp Mars’ın hem yüzeyi hem de yer altı yapısı hakkında detaylı bilgileri Dünya’ya iletmesi umuluyor.

Türk sinemasının usta ismi, ‘Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hoca’sı, Yeşilçam’ın ‘Yaşar Usta’sı Münir Özkul 93 yaşında İstanbul’daki evinde yaşamını yitirdi. Münir Özkul, uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu.

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i fırlattı. ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi olan SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ın rekoru tüm dünyanın gündemine oturdu.Bu roket fırlatma olayında ise en çok dikkat çeken nokta roketin içindeki Tesla model spor arabaydı.

Türkiye Futbol Federasyonunun “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında desteklediği, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde ve Turkcell sponsorluğundaki Ampute Milli Takımı, Dünya Kupası finalinde Angola ile karşılaştı. Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, dünya ikincisi oldu.


Like it? Share with your friends!

9

2018 Yılı Dünya’da ve Türkiye’de Yaşananlar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format