2018 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!


Oscar, diğer bir adıyla Akademi Ödülleri, şüphesiz dünya çapında en çok bilinen ve en yüksek prestije sahip olduğu düşünülen bir ödül gecesi. Jimmy Kimmel’ın sunumuyla Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen tören, bu yıl 90.’sını düzenlediği büyük bir organizasyonla ödülleri sahiplerine ulaştırdı.

2018 En İyi Film Ödülü: The Shape of Water

Yönetmenliği Guillermo del Toro tarafından yapılan, başrollerinde Sally Hawkins ve Michael Shannon gibi önemli isimlerin yer aldığı film, kendisiyle aynı dalda yarışan diğer önemli adayları geride bırakarak Yılın En İyi Filmi seçilmeyi başardı.

2018 En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Frances McDormand

Martin McDonagh tarafından yazılıp yönetilmiş “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filmindeki olağanüstü performansıyla Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü’nün sahibi Amerikalı Frances McDormand oldu.

2018 En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Gary Oldman

Joe Wright’ın yönettiği ve Anthony McCarten’ın senaryosunu yazdığı “Darkest Hour” filmindeki ezber bozan performansıyla , bu ödülü Gary Oldman’dan başkasının alması düşünülemezdi.

2018 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filmi geceden birden fazla ödül kazanıp ayrılan yapımlar arasında oldu. Filmdeki dikkat çeken performansıyla Sam Rockwell, William Defoe ve Woody Harrelson gibi önemli adayları eleyerek Yılın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncusu seçildi.

2018 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney

Craig Gillespie tarafından yönetilen ve Steven Rogers’ın kaleme aldığı gerçek bir hikayeden esinlenilerek yazılan kara komedi türündeki “I,Tonya”, yılın oldukça dikkat çeken yapımları arasındaydı. Başrol Margot Robbie’ye filmdeki muazzam performansıyla eşlik eden Allison Janney, Yılın En İyi Yardımcı Kadın Oyuncusu ünvanını hak etti.

2018 Yabancı Dilde En İyi Film: A Fantastic Woman               

Sebastian Lelio tarafından yönetilen dram türündeki Şili yapımı “A Fantastic Woman”, kendinden yaşça büyük sevgilisini kaybeden trans kadın Marina’nın yaşamını konu alıyor. İlk gösterimini “Berlin Uluslararası Film Festivali”nde gerçekleştiren yapım, “On Body On Soul”, “The Square” gibi iddialı filmlerin önüne geçerek ödülün sahibi oldu.

2018 En İyi Yönetmen Ödülü: Guillermo del Toro

“The Shape of Water”ın en iyi film olmasının yanı sıra, en iyi yönetmen ödülünün de Guillermo del Toro’ya takdim edilmesi yapımı taçlandırdı.

2018 En İyi Kısa Animasyon Filmi Ödülü: Dear Basketball

Yönetmenliği Glen Keane, senaryosu ve seslendirmesi efsanevi basketbolcu Kobe Bryant tarafından yapılan kısa animasyon film Dear Basketball, kendi dalındaki adaylarını geride bırakarak ödülün sahibi oldu.

2018 En İyi Animasyon Filmi Ödülü: Coco

Pixar Animasyon Stüdyoları tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Walt Disney Pictures tarafından piyasaya sürülen 2017 çıkışlı Amerikan müzikal fantastik filmi Coco, kendi dalında en iyi seçilerek ödülün sahibi oldu.

2018 En İyi Özgün Şarkı: Remember Me-Kristen&Robert Lopez (Coco)

2018 En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Ödülü: Darkest Hour

2018 En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü: Phantom Thread

2018 En İyi Belgesel Filmi: Icarus

2018 En İyi Görsel Efekt Ödülü: Blade Runner 2049

2018 En İyi Özgün Senaryo: Get Out

2018 En İyi Kısa Belgesel Ödülü: Heaven is a Traffic Jam on the 405

2018 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format