Okuduktan Sonra İnsanlara Farklı Açıdan Bakacağınız 10 Psikopatolojik Durum


İnsan beyni, hala sırları çözülememiş harika bir sistemdir. Ama bu sistem her zaman olması gerektiği gibi çalışmayabiliyor. Bazen değişik yanılsamalara yol açabiliyor. Bu yanılsamalar ileri düzeye taşındığı zaman ortaya psikolojik rahatsızlıklar çıkıyor. Hem de türlü türlü… İşte, bu rahatsızlıklardan ilginç olan 10 tanesi…

1) Fregoli Sendromu

Adını yüz değiştirme ustası olan aktör Fregoli’den alan bu hastalık, farklı insanların kimliklerine bürünerek kendisini taciz eden bir şahsın varlığına inanan bireylerin bulunduğu durum olarak açıklanabilir. Fregoli sanrısından mustarip olanlar genellikle yaşamlarındaki bir kişiye kafayı takarlar ve o kişiyi her yerde görürler. En küçük bir benzerlik olmasa dahi herhangi bir yerdeki herhangi bir insanı o kişi sanabilirler, bu kişilerin kılık değiştirdiklerine fazlasıyla inanırlar. Anlayacağınız düşük de olsa bir gün birinin sanrı senaryosunda konuk oyuncu olma ihtimalimiz var.

kalemlik

2) Cotard Sendromu

Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler bedenlerinin çürüdüğünü, kötü koktuğunu, hatta üstlerinde kurtların dolaştığını düşünüyorlar. Dünyanın ve kendilerinin varlığından şüphe eden bireyler, bazen bu inancı ispat etmek amacıyla intihar girişiminde bulunabiliyorlar.

kalemlik

3) Capgras Sendromu

Kişiye yakın ilişkide olduğu insanların yerini onlarla aynı görünümde olan ama kötü hallerinin aldığını ve kendisine komplolar kurduğunu düşündüren bu rahatsızlık, hasta yakınları için baş etmesi oldukça güç bir durum.

i

4) Depersonalizasyon

Kendine yabancılaşma olarak açıklanan bu durum; kişinin bedenine, sesine, hareketlerine hatta düşüncelerine bile yabancı olmasıdır. “Ben” demenin en zor olduğu rahatsızlıktır.

kalemlikkk

5) Hayalet Uzuv Sendromu

Kesilen bir vücut parçasının sanki yerindeymiş gibi hissedilmesidir. Genellikle karıncalanma, yanma, kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Hasta yerinde olmayan kolunun ağrıdığını, kopmuş parmağının üşüdüğünü söyleyebilir.

kalemlikmm

6) Wendigo Sendromu

İnsan etine duyulan istek… Bu hastalığın adı, Algonquian kültüründe olan Wendigo isimli yamyam canavarından gelmektedir. Bu hastalar, insan eti yemek için inanılmaz istek duyarlar. Aslında uzmanlar, bu ruh hastalığının yetiştirilen kültür ile alakalı olduğu görüşündeler. Bu yamyamlık hastalığı akıllara Hannibal Lecter’ı getirmiyor mu? Ona da buradan selam olsun!

kalemlik

7) Erotomani

Kendisinin delice sevildiğine inandığı halde, bir türlü karşı tarafın bu duygularını açıklayamayıp sadece ima ettiğini, ona fırsatlar tanımasına karşın açıkça söyleyemediğini ama kendisinin anladığını ve emin olduğunu söyleyen bireyler, bu rahatsızlığı oluşturuyor. Birey, karşı tarafın bazı davranışlarını aşkın kanıtı şeklinde algılar. Herkes bana aşık, sen de benden hoşlanıyorsun. Bakışlarından anladım.” diyen birileriyle karşılaşırsanız ona küçük psikologlar önerin.

kalemlik

8) Yabancı El Sendromu

Kişinin ellerinden birisinin bireyin bilincinden bağımsız, kendi bilinci varmış gibi hareket etmesine sebep olan Nörolojik bir hastalıktır. Yani kısaca kişinin iki elinden biri, kontrolsüz olarak hareket eder ancak bu hareket kasılma, fırlama gibi anlamsız hareketler değildir. Tıpkı beyin kontrolünde, sanki kişi gerçekten isteyerek hareket ettiriyormuş izlenimi verir. Bizi boğmaya kalkan ya da tanımadığınız adlar yazan bir sol elimiz olmadığı için şanslıyız.

kalemlikkk

9) Likantropi

Bu terim kişinin kurt adam olduğuna ilişkin varsayımını karşılamaktadır. Kişinin kendisini ve diğer insanları kurt dışında başka bir hayvan şekline büründürebileceğine inanmasını içerip içermediği de tartışılmaktadır. İskandinavların ayı adamları, Kızılderililer’in bizon adamları, Afrikalılar’ın sırtlan adamları, Türkler’in itbarakları, ve İstanbul’un kedi kadınları bunlara örnektir aslında.

kalemlik

10) Obsesif Kompulsif Bozukluk

OKB kişinin istemediği ve tekrarlanan düşünceler, hisler, takıntılar veya bir davranışı yapmaya doğru sürülmesidir. Sıklıkla kişi, obsesif (saplantılı) düşüncelerinden kurtulmak için bir kompulsif (zorlayıcı) davranışı uygulamak durumundadır. Ancak bu sadece geçici bir ferahlık sağlamaktadır. Peki, Takıntı Hastalığı da denilebilen OKB ve aşkın beyindeki kimyasal değişimlerinin benzer olduğunu biliyor muydunuz? Hatta bazı psikiyatristlerin aşk halini obsesif kompulsif bozukluk ve gerçeği değerlendirmenin bozulduğu kısmi psikotik süreç olarak açıkladığını da biliyor muydunuz? Hepimiz biraz rahatsız mıyız acaba?

kalemlikkkl

 

 

 

zeynepc

Okuduktan Sonra İnsanlara Farklı Açıdan Bakacağınız 10 Psikopatolojik Durum

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format