Zülfü Livaneli’nin Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitabı


Harvard ve Princeton gibi saygın üniversitelerde konferanslar, dersler veren, romanları fikirleri ve müziği ile dünya basınında övgülerle karşılanan bir sanatçıdır Ömer Zülfü Livaneli.

Çalışmaları, kültürel ve politik faaliyetleri ve dünya barışına olan katkıları, UNESCO tarafından 1995 yılında UNESCO’nun “Şeref Elçisi” olarak atandı. Türk parlamentosunda ve Avrupa Konseyi’nde görev yaptı.

Tüm kitapları okunmaya değer olan bu yazarın en çok sevilen 4 kitabını derledik.

KONSTANTİNİYYE OTELİ

Konstantiniyye Oteli’nin açılış gününde otelde bulunan karakterlerin tek tek hikayelerini anlatıyor kitap. Bu topraklarda yaşamış farklı zaman ve statüden karakterlerden kesitler sunuyor okuyucuya Livaneli.

LEYLA’NIN EVİ

Ana karakterimiz olan yaşlı ve yalnız Leyla’nın Paşa Dedesi’nden kalan yalıdan çıkmak zorunda kalmasıyla başlıyor romanımız. Devamında çok farklı hayatlar süren insanların birbirleriyle bağlantılarını ve birbirlerini nasıl etkilediklerini görüyoruz.

SON ADA

Dış dünyadan izole olmuş kusursuz düzen ve huzur içinde yaşayan 40 evin olduğu bir adayı anlatır kitap. Fakat adadaki bu düzen ve huzur adaya eski bir darbeci başkanın yerleşmesiyle şekil değiştirir.

HUZURSUZLUK

Başkahramanımız İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in öldürülmesiyle arkadaşının ölümüne sebep olan hikayenin peşine düşer. Kitap, Yezidi halkının hikayesine ve Müslümanların Yezidiler için ne düşündüğüne değinir.

MUTLULUK

Van Gölü kıyısında tecavüze uğramış Meryem’in ve onu İstanbul’a namusu için öldürmeye götüren Celal’in yaşadıklarını anlatır kitap. Bu ikilinin hikayesine kariyeri ve zengin yaşamına rağmen son zamanlarda kendini çok kötü hisseden Profesör İrfan Kurudal eşlik eder.

Zülfü Livaneli’nin Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitabı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format