Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması


27 Temmuz 2018 tarihinde yüzyılın en uzun Ay tutulması yaşanacak. Tutulma, Kuzey Amerika hariç bütün kıtalardan rahatlıkla izlenebilecek.

Güneş, Dünya ve Ay aynı çizgiye geldiğinde ve Ay Dünya’nın gölgesine girdiğinde tam Ay tutulması gerçekleşir. 21. yüzyılda 85’i bütün Ay yüzeyini kaplayan tutulmayla birlikte toplamda 230 Ay tutulması bekleniyor. Ay tutulmasının 1 saat 42 dakika 57 saniye süreceği tahmin ediliyor. Ay tutulmasının bu kadar uzun olmasını sağlayan bazı faktörler var. Bunların her biri de bizim gözlemleyebileceğimiz sonuçlara neden olacak:

Tutulmuş Ay, sıradan Dolunay’a kıyasla çok daha küçük görünecek

Ay’ın tüm yüzeyi sıradışı biçimde kızıl olarak gözlemlenecek

Maksimum tam tutulma için Ay’ın tüm yüzeyinin sıradışı biçimde kızıl olması gerekiyor.Tam Ay tutulması için Ay’ın Dünya’nın gölgesine bütünüyle girmesi gerekli ve uzun bir tutulma için Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı çizgiye gelmesi ve Ay’ın Dünya’nın gölgesinin ortasından geçmesi lazım. 27 Temmuz’daki tutulma bu yüzyılda diğer tutulmalardan çok daha fazla bu özellikleri taşıyor.

Tutulmuş Dolunay’ın ışığı o kadar sönük olacak ki, Mars bile daha parlak görünecek. Tutulma sırasında özellikle de tepe tutulma noktasında yeni Ay’dan bile daha sönük olacak

Ay tutulması sırasında Güneş Dünya’dan bakıldığında daha küçük görülecek

 

Dürbün ya da teleskoplar ile Ay herhangi bir filtre olmadan görülebilecek

Normalde Ay’a sadece dürbün ya da teleskopla bakmak Ay’ın çok parlak olmasından ötürü gözler için pek iyi değil. Ancak tutulma sırasında Ay’ı bu aletlerle izlemek özel bir şölen olacak.

Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format