Yunan Mitolojisinde Olimpos Tanrıları


Yunan mitolojisi şüphesiz klasik mitolojiler arasından insanlar tarafından en bilineni. Bu mitoloji, Dünya’nın yaratılışından başlayarak tanrılara, tanrıçalara kadar uzanarak Eski Yunan dininin oluşmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Hakkında yazılan kitaplardan, beyaz perdeye aktarılan filmlere kadar hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkan bu mitolojiye sadece sıkıcı masallar olarak bakanlar olsa da bazıları için sanatı nesillerdir şekillendiren bir kültür haline gelmiştir.
Tabii filmlerden veya kitaplardan sürekli gördüğümüz için bu mitolojide bizim ilgimizi en çeken taraf şüphesiz Tanrılar kısmı olmuştur.
Tanrılar, Yunan mitolojisinde insanların evrenin yaratılışını açıklayamaması üzerine, doğal olayların gerçekleşmesini bir tanrı figürünün gücüyle açıklaması üzerine ortaya çıkmıştır. Tanrılar, öncül tanrılar, öncül tanrıları yerinden eden Titanlar ve Titanları tahtından eden Olimpos tanrıları olarak 3 farklı grupta incelenmektedir. Bu kategorilerin altında çok fazla tanrı olmakla beraber bizim en çok hakim olduğumuz Olimpos Tanrıları’dır. Bunun nedeni ise aslınsa yukarıda da bahsettiğim gibi ekranlara ya da kitaplara konu olan tanrıların çoğunlukla Olimpos Tanrıları’ndan oluşuyor olmasıdır.

Zeus

Olimpos Tanrılarının kralıdır. Şimşeği ve gökyüzünü kontrol eden, Titanlar sınıfına giren Kronos ve Rhea’dan doğan en genç tanrıdır.

Hera

Zeus’un eşidir. Evlilik tanrıçasıdır. Ayrıca nar, tavuskuşu, taç ve inek gibi sembolleri vardır.

Poseidon

Okyanusların ve depremlerin tanrısıdır. Çok hırslı ve güçlüdür. Bilinen üç dişli bir mızrağı vardır.

Demeter

Tarımı, bolluğu ve bereketi temsil eder. Güzelliğine vurulanlar arasında Poseidon ve Zeus da vardır.

Afrodit

Birçoğunuz zaten bu isme hakimsinizdir. Güzelliğin tanrısı olan Afrodit; aşkın, güzelliğin ve zerafetin birleşimidir. Yine çoğunuzun bildiği Eros’un da öz annesidir.

Ares

Savaş tanrısı olan Ares, şüphesiz gücünü annesi ve babasından yani Zeus ve Hera’dan almıştır. Kana susamış ve tehlikeli bir tanrıdır. Tanrıların dünya ile bağlarının kopmasına da neden olmuştur.

Apollon

Sanatsallığı ile öne çıkan Apollon, müziğin tanrısıdır. Sarışın yakışıklı ve biseksüeldir.

Artemis

Apollon’un ikiz kardeşidir. Avın tanrısıdır. Kardeşinin doğumuna yardım ettiği gibi rivayetler de vardır.

Hades

Zeus’un kardeşidir. Ölülere hükmederek yerin altında yaşamaktadır. Açgözlü bir tanrı olarak bilinen Hades, yer altında onu ziyarete gelenlerin orayı terketmemeleri için elinden geleni yapar.

Hermes

Zeus’un Maia’dan olan oğlu ve habercisidir. Tanrılar arasından en hızlı olandır. Yer altı dünyasına ölüleri götürür.

Hephaestus

Zeus ve Hera’nın oğludur. Ateşin ve demirin tanrısıdır. Tüm tanrıların silahlarını o yapar.


Like it? Share with your friends!

5

Yunan Mitolojisinde Olimpos Tanrıları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format