Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin 5 Yolu


Güzel bir yaz tatili geçirmek herkesin hayalidir. Verimli bir tatil, kişinin zihinsel, duygusal, sosyal ve akademik gelişimine katkı sağlar. Bu süreçte bazı insanlar dinlenmeyi tercih eder bazıları ise kendini geliştirmek için bir fırsat olarak görür. Bu şekilde kişi zihinsel olarak dinlenir ve kendini geliştirir. Siz hangisini tercih edersiniz bilemem ama yaz tatilinde yapmanızı tavsiye edeceğim öneriler:

1. Gönüllü olun.

Gönüllü çalışmak için zaman fark etmez fakat yaz tatilinde iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu sayede yer alacağınız çalışmalar hem size hem de çevrenize büyük katkı sağlar. Örneğin pet şişe kapağı toplamak, sokak hayvanlarını beslemek ya da bazı sivil toplum kuruluşlarında yer almak güzel deneyimler yaşatacaktır. Hem yeni insanlar tanımak hem de gelecekteki kariyerinizi şekillendirmek için fırsatlar yakalayabilirsiniz.

2. Harekete geçin.

Egzersiz veya spor yapmak hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız için çok önemlidir. Günde 15-30 dakika bile spor yapmak vücudumuzun kan akışını hızlandırır ve genel sağlığı korumaya yardımcıdır. Ayrıca egzersizle kişi kalori yakacak ve beynine oksijen gitmesini de sağlar. Bu, günlük yaşadığımız stres hayatımızın üstesinden gelmek demektir. Yaz tatili vücudunuzu şekillendirmek ve sağlığa kavuşturmak için harika bir fırsat.

3. Bir hobi edinin.

Hobi edinmek, tıpkı spor yapmak gibi stresle mücadele etmenize katkı sağlar. Hobilerinizle ilgilenirken yeni fırsatları ve kendi becerilerinizi keşfedebilirsiniz. Bir dans kursuna yazılmak, fotoğrafçılığa merak salıp küçük bir geziye çıkmak ya da ne zamandır öğrenmek istediğiniz enstrümanı edinmek sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

4. Öğrenmeye devam edin.

Başarılı olmak için hiçbir zaman öğrenmeyi bırakmamak gerekir. Eğitim kurumları da bu konuda yaz tatillerinde çeşitli programlar bulundurur. İnternette bile kolayca ulaşabileceğiniz sayısız kurs ve programla kendinize ve kariyerinize bir şeyler katmaya devam edebilirsiniz. Aşçılıktan grafik ve tasarım eğitimine, bilgisayar programlarından iletişim becerilerine pek çok seçeneğiniz mevcut. Üstelik kışın zaman bulamayıp ertelediğiniz her şeye yaz tatilinizde fazladan zaman ayırabilirsiniz.

5. Sevdiklerinizle vakit geçirin.

Bu bir gerçektir ki sadece kendimize odaklanarak hayatımızı yaşayamayız. Ailemize ve arkadaşlarımıza da aynı şekilde zaman ayırmalı ve onlarla paylaşım içinde olmalıyız. Sevdiklerinizle evinizde ve dışarıda keyifli zaman geçirmek için bulduğunuz boş zamanlarınızı değerlendirin ve sosyalleşin. Arkadaş çevrenizi genişletmek için de yine yaz tatiliniz güzel bir fırsat olabilir. Bu size hem pozitif bir geri dönüş sağlar hem de kendinizi daha fazla motive hissettirir. Geçirdiğiniz kaliteli zaman, size gün boyunca aradığınız enerjiyi verecektir.

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin 5 Yolu

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format