Wimbledon’da İlk Türk Erkek Şampiyon: Yankı Erel


Sezonun üçüncü Grand Slam turnuvası Wimbledon’da gençler kategorisinde çiftlerde mücadele eden Milli tenisçi Yankı Erel ile Fin partneri Otto Virtanen, şampiyonluğa ulaştı.

Londra’da düzenlenen turnuvanın son gününde 86 dakika süren mücadelede Yankı Erel-Otto Virtanen ikilisi, rakiplerini 7-6 ve 6-4’lük setlerle 2-0 yenerek zafere ulaştı.

Böylece Yankı Erel, gençler kategorisinde Grand Slam şampiyonluğu yaşayan “İlk Türk Erkek Tenisçi” oldu. Peki ülkesine bu tarifsiz gururu yaşatan Yankı Erel kimdir?

25 Eylül 2000’de Tekirdağ’da dünyaya gelen Erel’in tenisle tanışması 6 yaşındayken Tekirdağ Spor Kulübü’ne başlamasıyla oldu. Küçük yaşlardan itibaren TED Spor Kulübü bünyesinde bulundu ve Şubat 2018’de “Gençler Dünya Sıralaması”nda 18. sıraya yükseldi. Bu başarılı spor geçmişi de 15 Temmuz 2018’de çıktığı final maçında ona şampiyonluğu getirdi.

Bundan sonrası için çok daha azimli ve heyecanlı olduğunu her fırsatta dile getirerek “Amerika Açık ve 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edeceğim” diye belirtti.

Ülkemize böyle güzel ilkler ve gurular yaşatan tüm sporcularımıza teşekkür ediyor sporcularımızın başarılarının daha çok duyulmasını diliyoruz.

Wimbledon’da İlk Türk Erkek Şampiyon: Yankı Erel

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format