UFAK TEFEK TARİH #8: Öldüren Sis


Olay 1952 yılının aralık ayında Londra’da vuku buluyor. Bir sabah şehrin üstünü dumanlı sis bulutu kaplıyor ve beş gün boyunca etkisini sürdürüyor. Bunun sebep olduğu hava kirliliğinden dolayı da binlerce insan hayatını kaybediyor. Bu hafta size dünya tarihinin gördüğü bu korkunç doğa olayını anlatacağım.

O yıl Londra’da kış sert geçmiştir. Bundan dolayı insanlar ısınmak için her zamankinden daha fazla kömür yakmıştır. Savaş sonrası ekonomiyi güçlendirmek adına kaliteli kömürün ihraç edilip sülfür yüklü kalitesiz kömürün ülke için ayrılması da olayı tetiklemiştir. Başka bir neden ise aynı dönemde elektrikli tramvayların kaldırılıp yerine mazot ve benzinle çalışan otobüslerin ve buharlı trenlerin getirilmesidir. Bütün bu olanlara rüzgar akışının olmaması da eklenince, ortama salınan kirli havanın Londra’nın her an görmeye alışık olduğu sisle birleşip yeryüzüne yakın yerde kalması, kaçınılmaz olmuştur.

Londra beş gün boyunca felce uğrar. Bütün uçak, gemi ve otobüs seferleri iptal edilir. Sis binaların içini de kapladığı için sinema ve tiyatro seansları da iptal edilir. Bu felaketten bile istifade edenler olur ve hırsızlık, gasp olaylarında artış meydana gelir. İnsanların ayaklarını göremeyecekleri kadar yoğun olan sisten dolayı daha çok bebekler, yaşlılar ve bronşit hastaları olmak üzere olay esnasında ve olay sonrasında toplamda 12 bin kişi hayatını kaybeder. Bu olay literatürde öldürücü sis olarak adlandırılmıştır ve dünyanın hava kirliliğine bakış açısını değiştirmiştir. Charles Dickens’ın romanlarında ve Sherlock Holmes’un maceralarında tasvirine alışık olduğumuz Londra’nın sisli havasının dışında geçtiğimiz yıl bu felaket Netflix’in The Crown adlı dizisinde “Act of God” adlı bölümde gerçekçi bir şekilde işlenmiştir. Tarihten ibret alabilmek dileğiyle haftaya görüşmek üzere.

UFAK TEFEK TARİH #8: Öldüren Sis

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format