UFAK TEFEK TARİH #4: 669 Çocuğu Nazilerden Kurtaran Winton


Merhaba arkadaşlar, Ufak Tefek Tarih serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu hafta biraz tarihin duygusal ve etkileyici hikayelerinin birinden bahsedeceğiz.

Bazı iyilikler ve kahramanlık hikayeleri vardır, pek fazla gündemde olmasa da tarih sayfalarında önemli bir yere sahiptir. Elbette ki bu iyilikleri yapan kimseler bunu cümle aleme duyurmak için uğraşmazlar. Kendilerine saklarlar, kimseye bahsetmezler çünkü bir iyilik yaptığında onu içinden gelerek yüreğinle yaparsın, başkaları için değil. 669 çocuğu Nazilerden kurtaran Sir Nicholas Winton da bunlardan sadece biri. Bilindiği üzere 2. Dünya Savaşı karanlık ve kanlı birçok olaya ev sahipliği yaptı. O zamanlar da çocuk olmak gerçekten inanılmaz zor olsa gerek. Her türlü işkenceye, kötülüğe, haksızlığa uğramış binlerce çocuk vardır. Sadece çocuk değil insanların ne acılar çektiği tarihin kirli sayfalarına yansımıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında bankerlik yapan Nicholas Winton Alman işgali altındaki Çekoslavakya’nın Prag kentinden sekiz tren ayarlayarak 669 çocuğun Almanya üzerinden Britiyanya’ya kaçırılmasını sağlamıştır. Daha sonradan adı Czech Kindertransport olacak bu operasyonu İngiltere işbirliği ile organize ederek o minik hayatları, binlerce yardıma ihtiyacı olan çocuğun küçük de olsa bir parçasını büyük bir cesaretle kurtarmıştır. Bununla kalmayıp kurtardığı çocuklara Britanya’da aileler bularak onların güvenliğini tam anlamıyla sağlamıştır.

Nicholas, cesaretli ve vicdanlı olduğu kadar mütevaziymiş. Başta eşi olmak üzere kimseye yaptığı bu kahramanlığı anlatmamış. Sanıyorum ki dünyaya duyurmak için de yapmamıştır. 50 yıl sonra ise sakladığı bu sırrı eşi Grete şans eseri ögrenmiş. Nicholas, kurtardığı her bir çocuğun adının ve fotoğrafının olduğu bir defter tutmuş, Grete de bu defteri tavan arasında bulmuştur. Kocasının yaptıklarına duyduğu saygıdan defteri bir gazeteciye vermiş ve ona bir sürpriz hazırlamış. Winton bir televizyon programına konuk izleyici olarak katılmıştır fakat ona hazırlanan müthiş sürprizden haberi yoktur. Bu programda canlı yayında konuk olarak oturanlar Winton’ın kurtarmış olduğu çocuklardır. Winton aradan yıllar geçtiği için yüzlerini hatırlamıyordur ama o an gelip çocukların kimlikleri açıklandığında ne diyeceğini bilemeyip ağlamaya başlamıştır. O insanlar ise ona tek tek sarılarak yaptığı fedakarlık için teşekkür etmiştir. 50 yıl saklayıp bir anda karşına böyle güzel bir sürpriz çıkması eminim ki ona kendini çok iyi hissettirmiştir.

Bu örnek davranış insanlığın dininin, ırkının önemli olmadığını, insan olmanın her şeye yeteceğini  gösteriyor. Çocukların bu dünya için fazla masum ve korunmaya ihtiyacı olduğu güzel bir örnekle gösterilmiş oluyor. Tarihte bu gibi gizli kalmış birçok hikayeye tanık olabiliriz. Tarih kapakları kapalı açılmayı bekleyen hikayelerle dolu. Evet arkadaşlar haftaya bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

UFAK TEFEK TARİH #4: 669 Çocuğu Nazilerden Kurtaran Winton

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format