UFAK TEFEK TARİH #28: İnsanlık Suçu


Dünyanın ilk atom saldırısının üzerinden 74 yıl geçti. Kod adı ”Küçük Çocuk” olan silah ismiyle hiç bağdaşmayacak şeylere sebebiyet vermişti. Hedef olarak Japonya’nın 3 şehri belirlenmişti ve bunlardan ilki Hiroşima’ydı. Şehirde bir muharebe merkezi bulunmasının yanı sıra yaşayan halkın %85’i sivildi. 6 Ağustos sabahı saatler 8.15’i gösterdiğinde Enola Gay, atom bombasını şehrin üzerine attı ve 43 saniye sonra şehrin üzerinde patladı ve 140.000 insan hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri 3 gün sonra tekrar bir atom bombası fırlattı, bu sefer de hedef Nagasaki şehriydi. 40.000 kişi daha hayatını kaybetti. Bu saldırıdan sonra Japonya resmen teslim oldu.


Japonya teslim olduktan sonra atom bombasının verdiği hasarlar araştırıldı. Yapılan deneylerle anlaşılıyor ki patlama dalgası olarak adlandırabileceğimiz ışınlar saatte 1100 km’den fazla bir hızda etrafa yayıldı ve etrafındaki her şeyi yok etti. Şöyle ki Hiroşima’da bombanın düştüğü noktadan itibaren 250 metrede hiçbir canlı hayatta kalamadı. Bombanın verdiği zararlar sadece ölüm değildi, bombanın yaydığı ısı sebebiyle yanıklarla mücadele eden insan sayısı da oldukça fazlaydı. Bunun yanında binaların da yaklaşık %70’i ağır hasar aldı ve şehir artık bir yıkıntı halindeydi.

Aradan 3 çeyrek asır geçti ve Hiroşima yeniden inşa edildi. O günleri hatırlatsın diye yıkmadıkları birkaç yapı haricinde şehir yenilenmiş durumda. Saldırıdan sonra hayatın nasıl geliştiğini daha detaylı öğrenmek isterseniz National Geographic’in o günü yaşamış ve hayatta kalmış insanların da konuşmalarına yer verdiği “Hiroşima: Ertesi Gün” belgeselini izleyebilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere!

UFAK TEFEK TARİH #28: İnsanlık Suçu

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format