UFAK TEFEK TARİH #24: Srebrenitsa Katliamı


11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek’te yaşanan katliamın üzerinden 24 yıl geçti. Bosna Savaşı sırasında Sırp askerler tarafından 8 binden fazla sivilin öldürüldüğü soykırım, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan ölümü özelliğini de taşır.

Yugoslavya’nın düşmesi ardından Sırp askerler halkı katletmeye başladılar. Olaya müdahale eden Birleşmiş Milletler, Srebrenitsa’nın da içinde bulunduğu 6 bölgeyi güvenli bölge ilan ettiler. Savaştan sonra kente sığınan mültecilerle birlikte nüfus 24.000’den 60.000’e kadar çıkmıştı. Nüfusun bu denli artması kenti açlık, hastalık gibi sorunlarla yüz yüze getirdi. Silahları güvenlik nedeniyle toplatılan halk, Sırp askerlerin baskısı artınca tekrar silahlanma talep etti fakat bu istekleri geri çevrildi. Bosna’daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Komutanı’nın emriyle bir gece kent boşaltıldı ve 25.000 mülteci ile birlikte Sırplara verildi. Hollandalı komutanın ülkeyi Sırplara sattığı video kayıtlarıyla kanıtlanan şehir, Sırplara yenik düştü.

Masum insanları koruma sözü vermişken katliama göz yuman Hollandalı askerlerin çoğu ülkelerine döndükten sonra psikolojik tedavi görmek zorunda kaldıklarını ve pişman olduklarını açıklamışlardır. Sırp komutan tarafından tehdit edilip kendi canları ile sivillerin hayatı konusunda seçim yapmak zorunda bırakılan askerler, halkı Sırplara teslim etmişlerdir.

Binlerce insanın hayatını kaybetmesinden asıl sorumlu Karaciç, insanlığa karşı suç işlemekten yargılanarak 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Uzun süre saklanan Karaciç, 13 yıl sonra yakalandı ve Hollanda’ya gönderildi. Olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen hayatını kaybedenler, tüm dünyada 11 Temmuz’da anılmaya devam ediliyor.

Haftaya görüşmek üzere!

UFAK TEFEK TARİH #24: Srebrenitsa Katliamı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format