UFAK TEFEK TARİH #23: Sfenks Bilmecesi


Sfenks, gövdesi aslan kafası ise insan başı şeklinde yapılan heykellere verilen addır. Bugün hakkında onlarca şeyin hala gizem olarak görüldüğü Antik Mısır’dan Büyük Sfenks’i inceliyor olacağız. 70 metre uzunluğu ve 20 metreyi geçen eniyle ilk yapılan Sfenks olmasının yanı sıra en büyük Sfenks ünvanını da taşımaktadır. Eski Mısır’da insanlar tanrılarını hayvan başına ve insan vücuduna sahip şekilde betimlerler fakat Sfenks bunun tam tersidir. Sahip olduğu aslan gövdesi gücü temsil ederken insan kafası ise bu gücün kontrol altında olduğunu anlatmaktadır. Bu kadar büyük ve görkemli bir heykelin nasıl yapıldığı da tabi ki insanlar tarafından merak edilen başlıca konulardan.

Araştırmalar gösteriyor ki Büyük Sfenks, piramitler gibi taşların üst üste dizilmesiyle değil de platodaki ana taşın oyulmasıyla yapılmıştır. Günümüzde bilim insanlarının Sfenks’in kayıp olan burnunu geçmişte kullanılan aletlerle kireç taşından oymaya çalıştıkları bir çalışma vardır ve bırakın o zamanki aletleri, günümüzdeki aletleri kullandıklarında bile pek ilerleme gösterememişlerdir. Binlerce yıl önce stadyum büyüklüğündeki heykelin aynı imkanlarla yapılması insana hayrete düşürüyor.

Bu devasa yapılar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız National Geographic’in aynı konulu belgeselini izlemelisiniz.

Haftaya görüşmek üzere!

UFAK TEFEK TARİH #23: Sfenks Bilmecesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format