UFAK TEFEK TARİH #2: Kendi Kendine Yeniliş


Merhaba değerli okurlar,
Geçen hafta Ufak Tefek Tarih serimize başlamış ve ilk yazımızda tarihte yaşanmış ilginç olaylardan, entrikalardan, acımasız oyunlardan bahsedeceğimizi söylemiştik. Bu haftaki yazımızda tarihin en ilginç ve absürt savaşlarından birini anlatmak istiyorum. Olayın gülünçlüğünü ve absürtlüğünü başlığa da yansıtmaya çalıştım zaten. Birçoğunuzun yaşanılan bu garip olayla daha önce karşılaşmadığınızı tahmin ediyorum. Olay 1788 yılının Eylül ayında gerçekleşiyor. Olayımızın baş kahramanları ise Osmanlı Devleti ile savaş halinde olan Avusturya Arşidüklüğü askerleri.


Savaş diyorum çünkü Osmanlı ile Avusturya gerçekten de savaş içindeydi. Ama olayın garipliği Osmanlı askerlerinin kılıç, top, tüfek kısaca silah kullanmaması ve Avusturya’nın 10.000’e yakın asker kaybetmesi. Olaya gelicek olursak Avusturya ordusu yaklaşık 100.000 kişilik bir askerle Karanşebeş Kasabası yakınlarına kamp kurar. Hussar dediğimiz hafif süvari birlikleri keşif için Timiş Nehri’nin karşı yakasına geçer ve Osmanlı askerlerini aramaya başlar. Bir süre aramaya devam eden süvariler, Osmanlı askerlerine dair bir ize rastlamazlar. Hussarlar şans eseri yolda bir çingene konvoyu ile karşılaşırlar ve çingeneler ‘’schnapps’’ denilen bir içki türünü satmayı teklif ederler. Askerler bu teklifi kabul eder ve yolda adeta alkol partisi yaparlar. Askerlerin geri dönmemesinden şüphelenen merkez Avusturya ordusu piyadelerinin bir kısmını da süvarileri aramak için görevlendirir. Bu piyade birliği deyim yerindeyse ‘’alem’’ yapan Avusturya süvarilerini bulur ve geri dönüp karargaha bilgi vermek yerine onlar da eğlenceye katılmak isterler. Ancak Hussarlar içkilerini piyadelerle paylaşmak istemezler ve iki birlik arasında tartışma çıkar. Tartışma esnasında askerlerden birisi tüfeğini ateşler ve piyadeler çakırkeyif olan Hussarları korkutmak için ‘’Turciii, Turciii’’ diye bağırırlar. Hussarlar gerçekten Türklerin geldiğini düşünüp kaçmaya başlarlar.

Bunun yanında bazı piyadeler de bu kargaşanın Hussarları korkutmak için çıkarıldığını anlamayıp onlar da kaçmaya başlarlar. Avusturya ordusu İtalyan, Balkan Slavları ve diğer azınlık grupları gibi birçok farklı milletten oluşan bir yapıya sahiptir. Askerlerin kaçmaya başladığını gören Avusturyalı subaylar Almanca ‘’Durun!’’ anlamına gelen ‘’Halt!, Halt!’’ şeklinde bağırırlar. Pek çok farklı milletten oluşan ve doğal olarak iletişim problemi yaşayan askerler ‘’Halt’’ kelimesini ‘’Allah, Allah’’ şeklinde anlarlar ve ortalık daha da karışır. Kaçan askerler hızlarını daha da arttırıp ordu merkezine yönelirler. Merkezde ki topçu birlikler üstlerine doğru dört nala gelen birlikleri Osmanlı akıncıları zannederler ve top atışlarına başlarlar. Topçular, merkeze doğru gelen her askere ateş etmeye devam ederler. Kargaşa sonrasında ordu hızla geri çekilir ve çekilme esnasında Avusturya İmparatoru II.Joseph attan düşüp sakatlanır. İki gün sonra olayın yaşandığı yere gelen Osmanlı ordusu 10.000’e yakın ölü ve pek çok yaralıyla karşılaşır. Ayrıca Osmanlı birlikleri Karanşebeş şehrini bir sorunla karşılaşmadan ele geçirir.
Bir sonraki hafta başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.


Like it? Share with your friends!

28

UFAK TEFEK TARİH #2: Kendi Kendine Yeniliş

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format