UFAK TEFEK TARİH #16: Cephede Samandan Bir Topun Golü


Merhaba arkadaşlar, bu hafta tarihin karanlık anlarında güzel bir yer edinen bir olaya değineceğiz.
Bu olay Birinci Dünya Savaşı’nın en karanlık dönemlerinde Belçika’nın Flanders bölgesinde gerçekleşiyor.

Birinci Dünya savaşı dünya tarihindeki en geniş çaplı ilk yıkım ve katliamdır. 8.5 milyondan fazla insanın hayatına mal olmuştur.
Batı cephesinde, Belçika’nın Flanders bölgesinde Noel zamanı geldiğinde Alman ve İngiliz askerleri arasında şiddetli çatışmalar sürmekteydi. Her iki tarafta da askerler siperlere gömülmüş, ölüm korkusu ile yüz yüze yaşamanın ne demek olduğunu öğrenmek zorunda kalmışlardı. Bazı yerlerde iki düşman siperi arasındaki mesafe birbirine 30 metreden daha yakındı.


Tüm bunlara rağmen insanlık adına umut verici olaylar da yaşanmıştır. Noel Ateşkesi de savaşın yarattığı kaos ortamında buna en güzel örnek olarak tarih sayfalarındaki yerini almıştır.
Alman ve İngiliz askerleri, kazdıkları karşılıklı siperlerde kendi iradeleriyle bir ateşkes ilan ederek, üstlerine meydan okumuşlardı. Silahlarını bırakarak dünyanın savaş patronlarını dehşete düşürmüş ve Noel Ateşkesi’ni ilan ederek, rütbesiz ve ayrıcalıksız insanların kendi kaderlerini belirleyecek güce sahip olduğunu tüm dünyaya göstermişlerdi.
Siperden korkusuzca çıkan bir Alman askerinin salladığı beyaz bayrak, o karanlık zamanları aydınlatan beyaz bir barış ışığı olmuştu. Gece boyu ilahiler, şarkılar söyleyerek hediyeleşen askerler gün ağardığında futbol oynayarak bu barışı sporla taçlandırmıştı. Yokluğun içinde samandan yapılan bir top, tüm acıları ve savaşın soğukluğunu kısa süreliğine de olsa dindirerek insanlığa dair umut alevi olmuştur. Askerler eğlence hiç bitmeyecekmişçesine tadını çıkarmış, takımlar arasında saygı ve sportmenlik hakimdi. O anlarda, artık birbirleriyle düşman değillerdi. 1914 yılı Noel’inde yaşam bulan ateşkes ve yaşananlar, özellikle o dönem için gerçeküstü bir rüya gibi görülse de, savaşın düşman taraflarının bir gün yeniden dostluk içinde yaşayabileceklerine dair umudun, en zalim savaşlarda bile sönmeyeceğini göstermiştir.


Like it? Share with your friends!

9

UFAK TEFEK TARİH #16: Cephede Samandan Bir Topun Golü

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format