UFAK TEFEK TARİH #15: Pearl Harbor Saldırısı


Merhaba arkadaşlar. Bugünkü konumuz Pearl Harbor saldırısı. Bu saldırıyı seçme sebebim; çok soru işaretleri olan bir saldırı. 2. Dünya Savaşı’nda Mihver bloğunun düşüşünü garantileyen saldırı olarak gözüküyor.

Hollywood filmlerine göre bu saldırı tamamen savaştan alakasız barışçıl yaşayan (!) ABD donanmasına yapıldı. Bu saldırının yapılması çok zamansızda olsa gerekliydi çünkü ABD Müttefikleri silah ve yemekle besliyordu. İngilizler’in son gücü belki ABD desteğiydi. ABD zaten savaştaydı. Bu saldırıdan sonra savaşa girmediler. Bu saldırının asıl amacı Japonlar’ın Uzakdoğu’da ABD donanması istememesiydi. Çünkü onlar Uzakdoğu’nun en büyük devleti olmak istiyorlardı. ABD ise Uzakdoğu’da sahip olduğu adalar ile ciddi bir güçtü. Çin zaten Japonlar’a boyun eğmişti.

Japonlar bu saldırının planlarını gizli bir şekilde yürüttükten sonra 7 Aralık 1941’de ABD’nin Pasifik Filosu’na beklenmedik bir saldırı düzenleyip ciddi zararlar verdiler. Ancak ABD’nin ciddi miktarda gemisi limanda değildi ve o beklenen şey olmadı. ABD donanması sadece zayıflamıştı fakat ciddi miktarda hava birliği kaybettiler ve bu Japonlara kısa süreli de olsa fetih ve genişleme şansı verdi fakat Alman düşüşü sonrası ABD onları temizledi ve ezilen halkları ezilmekten Japonlar’a atom bombası atarak kurtardı ve Japonlar’ın geri çekilmesi zorunda kaldı. Japonlar bu saldırının sonucu olarak ciddi acılar çekti ama aldığınız risk ne kadar büyükse onun kazancıda götürüsü de o kadar uç olmaz mı? Japonlar da kendilerini Uzakdoğu’nun en büyük gücü yapma yolunda iyi adımlar attı fakat bu onların sonunu getiren şey oldu. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım beğenmişsinizdir. Haftaya görüşmek üzere.


Like it? Share with your friends!

6

UFAK TEFEK TARİH #15: Pearl Harbor Saldırısı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format