UFAK TEFEK TARİH #10: Bir Nezaket Hikayesi


Merhaba arkadaşlar Ufak Tefek Tarih serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu hafta tarihte sadece savaşların değil yardımların nezaketin de var olduğu bir hikaye ile karşınızdayız.

1847 yılında, İrlanda’da büyük bir kıtlık yaşanmaktadır. Osmanlı Sultanı Abdülmecid Han, İrlanda’da yaşanan kıtlığı kendisine hizmet etmekte olan İrlandalı doktorundan öğrenir. Doktor, Sultan’dan halkı adına yardım ister. Abdülmecid Han, yardım talebini onaylar ve İrlanda’ya 10 bin Sterlin göndermeye karar verir ancak Kraliçe Victoria’nın İrlanda’ya yardım için 2 bin Sterlin gönderdiğini öğrenir. Diplomatik nezaket gereği, Kraliçe’nin bağış miktarından daha fazla bağışta bulunmak istemez. Yapılan yardımların, iyiliklerin göz önüne serilmeye çalışıldığı bir yüzyıldayız ama o dönemde belki diplomatik nezaket belki de farklı bir  durumdan kaynaklı Sultan para bağışını sembolik bir miktarda tutmayı ve esas yardımını gizlice göndermeyi uygun bulur. Ne kadar güzel bir davranış di mi ama?

Osmanlı Sultanı, 31 Mart 1847’de Dublin Kalesi’ne 1.000£ gönderir. Sultan’ın esas yardımı olan 3 gemi dolusu tahıl ise 10-14 Mayıs 1847’de Drogheda’ya ulaşır. Tarihi olay ile ilgili yapılan araştırmalarda  Sultan’ın yardımı gizlice yapması nedeniyle Drogheda Limanı nakliye kayıtlarında ilgili belgelere ulaşılmamıştır.

17 Nisan 1847 Pazar günü İrlanda’nın ulusal gazetesi London Times’ta, Osmanlı Sultanı Abdülmecid Han’ın cömertliği ile ilgili olarak kaleme alınan bir haber yayınlanmıştır. İrlandalılar Drogheda United futbol kulübünün armasında ve şehirdeki birçok yapıda Türk hilal ve yıldızına yer vererek zor zamanlarında yardımlarına koşan Türk dostlarına teşekkürlerini sunmaktadırlar. Bu hikaye ile farklı milletler olsak da vefanın saygının kaybolmadığı gözler önüne seriliyor. Tarihin gizli sayfalarında kalmış olan bu öykünün ortaya çıkması sonrasında, 1995 yılında “Türk insanının cömertliğinin hatırlanması ve takdir edilmesi” adına hazırlanan bir levha Drogheda valisi Alderman Godfrey’un ve Türkiye Büyükelçisi Taner Baytok’un katıldığı törenle asılmıştır. Evet, arkadaşlar tarihte benzer hikayelerle çokça karşılaşabiliriz. Yeter ki öğrenmek isteyelim Haftaya görüşmek üzere! keyifli okumalar!

UFAK TEFEK TARİH #10: Bir Nezaket Hikayesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format