TÜRKİYE’NİN KANAYAN YARASI


Son zamanlarda artan tecavüz haberlerini her yerde görüyoruz. Bunun nedeni ne? Farkındalığımız mı arttı yoksa toplum olarak ses çıkarmadığımız için mi eskisinden daha çok rastlıyoruz bu vakalara?
Erkek egemen toplumlarda erkeğin cinsel ihtiyacı ve doyumu, kendine hakim olamaması gibi tecavüzü hafifletici söylemler vicdani ve ahlaki değerlerden uzak, sapkınlık içeren bir tutumdur. Tecavüzün açıklaması olamaz; tartışmaya kapalıdır.

Tecavüze dair yüzleşmekten korkulan, utanç verici kelimelerden birincisi zoofili veya bestialite; hayvanlara haz duyup onlarla cinsel ilişkiye girme isteği yaşayan kişiler için kullanılan iki terim. Türkiye’nin her köşesinde tavuğa, eşeğe, köpeğe, kediye tecavüz haberlerinde ciddi oranda artış yaşanıyor ve ne yazık ki bu vakaların önüne geçilemiyor.
İkinci korkunç kelime olan pedofili ise çocukları cinsel açıdan çekici bulan yetişkin kişilere verilen ad. Küçücük bedenlere el sürmekten çekinmeyen hastalıklı insanlara…

Yaşanan tecavüz olaylarından sonra sosyal medyada “çocuksusarsensusma” hastagi ile birçok yorum ve paylaşım yapıldı. Sonuç ne mi oldu? Bitmek bilmeyen, okurken boğazımızın düğümlendiği o haberleri her gün görmeye devam ettik. Çünkü devlet, bu konuda caydırıcı bir ceza sistemine sahip değil. Tecavüzcü, duruşmaya takım elbiseyle geldi, “Pişmanım.” dedi diye iyi hal indirimi alamaz, almamalı.

Son sözüm şu ki “Alışma Türkiye!”. Tecavüz haberlerine alışma! “Ben tek başıma ne yapabilirim ki?” deme. Oturduğun apartmanda, sokakta, mahallede tecavüz mağduru varsa yanında ol. Gördüğünde yolunu çevirme. Sen destek ol ki sesini çıkaramayan diğer mağdurlar güç bulsun, tecavüz son bulsun. Bizler, boğazımızdaki o yumruyu yok sayarak avazı çıktığı kadar çığlık atsa da sesini duyuramayan o miniklerin sesi olacağız, olmak zorundayız.

Bir çocuğun ahı değdi yeryüzüne
Bir annenin feryadı yükseldi göklere
Bir baba ağladı köşede gizlice
Bir nefes tükendi, bir umut ziyan oldu
Gülüşmeleri kesildi çocukların
Ağladı yeryüzünün bereketi olan çocuklar
Sonra gözü yaşlı bir çocuk haykırdı
“Bir can çocuk olmaktan korkuyorsa
Yeryüzündeki bütün insanları Allah’a şikayet edeceğim.” 
-Cihan Buğdaycı

TÜRKİYE’NİN KANAYAN YARASI

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format