Peki Ya Benim Şahsiyetim Ne Olacak?


Geçen haftalarda Fi’nin bitmesiyle Puhu TV hayatımıza yeni bir diziyle giriş yaptı. Şahsiyet… Tabi herkesin aklında “Fi’nin yerini tutar mı?” soruları dolanmaya başladı. Senaryoda Hakan Günday ve yönetmen koltuğunda da Onur Saylak varken bence konu tartışmaya açık değil zaten. İkilinin sinerjisi bizi Daha’da zaten yakalamıştı.

“Bütün hatıralarım, bütün hayatım, her şey silinip gidecek. Ben ne olacağım? Benim şahsiyetim ne olacak?”

Emekli bir adliye memuru olan Agah Beyoğlu Alzheimer hastası olduğunu öğrendiğinde çalışma hayatında gereği düşünülmüş ama gereği yapılamamış olan davalara kendi adaletini getirmeye karar verir. 8 numaralı dairesini cinayetlerini planlamak için bir çalışma alanına dönüştürür ve hikaye başlar. Peki bir gün bütün hatıralarınızı, bütün yaşantınızı unutacağınızı bilseniz siz ne yapardınız?

Kamu Yönetimi okumuş ve kariyerinin parlak bir dönemindeyken kendini Polis Akademisi’ne atan ve daha sonra 140 kişilik personeli olan Cinayet Büro Amirliği’nde tek kadın çalışan konumunda kendini bulan Nevra Elmas… Kadın-erkek eşitsizliğini aslında hayatın o kadar içinden gözler önüne seriyor ki.  Yine de daha Nevra karakterine çok vakıf olunamadı bence. İçinde bir deli yattığı aşikar. Ama ne kadar güçlü bir karakter rolü gibi gözükse de aslında ilk 3 bölümde Nevra’yı sürekli dayanamadığını söylerken ya da gözleri dolarken görmek mümkün.

“Bir iyilik var ya hani. İyilik diye bir kavram… İşte polislik benim için o iyiliğin bir parçası olmak anlamına geliyor. Amacım bu: İyi bir insan olmak.”

Evet dizinin görünen kısmında işinde çok iyi isimler var. Konuk oyuncu olarak kadroda bulunan Hümeyra’nın neredeyse repliksiz şekilde bir Alzheimer hastasını bize geçirişi müthişti. Ama set arkası ekibin de başarısı göz ardı edilemez. Jeneriğinden sahne açılarına yaratılan ortamlardan çalınan müziklere müthiş emek, müthiş iş!

İlk 3 bölümün şüphesiz en çarpıcı sahnelerinden biri kadın cinayetinden hapis yatıp çıkmış olan Tufan Elibol’a kadına şiddet temalı slayt izletilen andı. Arka fonda “Kadınım” çalması da sahneyi çok iyi tamamlamıştı.

İlerleyen bölümlerde ne olur nasıl işlenir bilmiyorum. Ama konuların ağır ilerleyecek olup sonuçların uzun vadede görüneceği belli. Bu kadar hayatın içindeki sorunların kaliteli bir şekilde ele alındığı bir dizi geldi, hadi hayırlı olsun. Bir de “Her insan seri katildir, sadece ortaya çıkarmaz”.

Peki Ya Benim Şahsiyetim Ne Olacak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format