Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 20 Yer


Angel Şelalesi – Venezuela

Dünyanın en yüksek şelalesi unvanını taşıyan Angel Şelalesi, resmi ölçümlere göre 979 metre yüksekliğe sahip. Şelalenin suyu Aralık ve Mart aylarında oldukça az akıp, görmek isteyenlerin genelde Haziran ve Kasım ayları arasında gitmeleri tavsiye edilen doğa harikası mekan.

Antilop Kanyonu, Arizona – ABD

Antilop Kanyonu erozyonlar sonucu oluşmuş doğal bir kanyondur. Gizemli geçitleri ve huzur veren renkleriyle bu kanyon insanı büyülemeye yetiyor.

Salda Gölü – Türkiye

Böyle berrak, temiz ve turkuaz suların yalnızca Maldivlerde olabileceği yargısını kıran, ülkemizde Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü adeta gizli bir cennet niteliğinde. Son zamanlarda bilinirliği artan bu gölde bu sene ilki gerçekleşen-sonradan iptal edilmesiyle etkinlik başka bir mekanda yapıldı- Salda Fest ile bu doğa harikası yeri görüp aynı zamanda kaliteli vakit geçirmek mümkün.

Beachy Head – İngiltere

Sahip olduğu 162 metre yükseklikle Britanya’nın en yüksek kalker uçurumudur. Burayı özel yapan bir başka konu ise, en sıcak havada bile uçurumun kenarında ciddi bir rüzgar olmasıdır. Eşsiz manzarası sayesinde gelen kişilere panoramik bir deneyim yaşatır.

Split Pinnacle – Çin

Sizi bir anda kendi döneminde kültleşmiş olan Avatar filminin içine çekecek Çin’deki bu yer tamamen doğal yollarla günümüze kadar ulaşmış durumda. Ülkenin güney doğusunda bulunan Split Pinnacle, Çin’i baştan başa geçen Yangtze Nehri Vadisi’nde bulunuyor. Binlerce yıllık aşınmanın ardından vadinin ortasında yapayalnız kalmış Split Pinnacle’i görmek için diyar değiştirmeye kesinlikle değer.

Sea Cave – Malta

Malta, temelde 3 adet adadan oluşuyor. Bunlardan en büyüğü Malta, ikincisi Gozo ve onların ortasında yer alan ve sadece içinde birkaç evin yer aldığı Comino Adası. Burası ise Comino Adası’nda bulunan Blue Lagoon. Malta’da bu ve bunun gibi daha bir çok deniz mağarası bulunmakta.

Sky Walking at Mt. Nimbus – Kanada

Eğer gerçek bir adrenalin bağımlısıysanız, bu köprüden ölmeden önce kesinlikle geçmeniz gerekir. Sivri kayaların ve yüzlerce metre yüksekliğin üzerine kurulmuş olan bu ince ve cılız gözüken köprü, alınan tüm önlemlere rağmen yine de üzerinde yürüyen kişiye tarif edilemez bir heyecan yaşattığı fotoğraflardan dahi hissediliyor.

Stairway To Heaven – İzlanda

Aldığı adı belki de en çok yansıtan yerlerden olan İzlanda’daki bu merdivenler, bulunduğunuz ortamın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor.

Ruby Falls, Chattanooga – Tennessee

Tenessee’de bulunan bu şelale özellikle turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 44 metre uzunluğundaki bu şelale, farklı ışıklar ve mağara deneyimi ile bulunduğu mekanı derinleştiriyor.

Skaftafell Ice Cave – İzlanda

İzlanda’da bulunan Skaftafell Buz Mağarası ve buna benzer diğer mağaralar çözülmüş suların etkisinde oluşmuştur. Yaz aylarında, mağara her an çökebilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kışın ise mağaranın içerisinden buzların çatlama sesi duyulur fakat bu sadece hareket halinde olan buzulun oluşturduğu sestir.

Cehennem Kapısı – Türkmenistan

Cehennem Kapısı olarak adlandırılan Darvaza Krateri 40 yıldan uzun bir süredir aktif olarak yanmakta.  69 metrelik genişliği ve 30 metrelik derinliğiyle bu krater, Türkmenistan’ın %70’ini kaplayan Karakum Çölü’nün tam ortasında bulunuyor.

Cenote Ik Kil – Meksika

Yerden 26 metre aşağıda bulunan Ik Kil çukurunun çapı 60 metre, derinliği 40 metredir. Aşağıya ulaşmak için sonradan yapılan oyma bir merdiveni bulunuyor. İç duvarları asmalarla kaplıdır. Bu büyüleyici atmosferin bizlere Tarzan filmini anımsatmaması elde değil.

Ateşböceği Mağaraları – Yeni Zelanda

Sadece Yeni Zelanda Yıldız Kurdu Mağaraları’nda bulunan bu özel türdeki ateşböcekleri gelen ziyaretçilere görsel bir şölen yaşatıyor.

Sualtı Heykel Parkı – Meksika

Denizin hemen açıklarına, 4 ile 8 metre arasında değişen derinliklerine yerleştirilen yaklaşık 450 gerçek boyutlu insan figürü, MUSA’yı gelip ziyaret eden kişilere farklı bir deneyim sunuyor.

Kırmızı Plaj – Çin

Kırmızı Plaj’ı benzersiz kılan, 132 km² genişliğindeki alana yayılan Suaeda Salsa adlı bitkinin oluşturduğu harikulade renk zenginliği olarak değerlendiriliyor. Alkali ve tuzlu toprakta yetişen bitki, her yılın ağustos-eylül ayları arasında renk değiştirerek kırmızıya dönüşüyor ve görenleri büyülüyor.

Sualtı Şelaleleri – Mauritius Adası

Görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakan Hint Okyanusu’ndaki bu sualtı şelalesi gerçeklik algısını zayıflatıyor. Her ne kadar adanın yanında bulunan bu şelale büyüleyici bir doğa harikası gibi görünse de aslında alüvyon ve kum tabakalarının yarattığı optik bir illüzyondan ibaret.

Ta Prohm Tapınağı – Kamboçya

‘’Kralın Manastırı’’ anlamına gelen bu tapınak, 12. yüzyılda Kmer İmparatorluğu’nun Kralı VII. Jayavarman tarafından yaptırılmıştır. En önemli özelliklerinden biri Ta Prohm’da bulunan yüksek ağaçların tapınağa sihirli bir görünüm vermesidir.

Şampanya Havuzu, Waiotapu – Yeni Zelanda

Asıl adı Şampanya Gölü olan, Yeni Zelanda’nın kuzeyinde bulunan adanın içinde konumlanmış bir kaplıcadır. Göldeki renklerin bu denli canlı olmasının sebebi mineral ve silikanın birleşiminden oluşmuş olmasıdır.

Tian Tan Buddha – Hong Kong

Mimari ve manevi bir şölen yaşatan bu yapı, çelik ve bronzdan oluşmaktadır. 34 metre yüksekliği ve göz alıcı görüntüsüyle her yıl binlerce turisti kendine çeker.

Mamanuca Adaları – Fiji

Fiji’ye doğru gidiyorsanız ve tropik bir cennet deneyimi için sıradan bir yer arıyorsanız Mamanucas Adaları en güzel tercihlerden biri olacaktır. Doğal güzelliği ile denizin, plajın ve ağaçların birleşimi olan bu ada aynı zamanda bir çok filme de ev sahipliği yapmış durumda.


Like it? Share with your friends!

10

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 20 Yer

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format