NBA’deki Türk Yıldızlar


Mirsad Türkcan

NBA’ de oynayan ilk Türk oyuncu unvanına sahip olan Mirsad Türkcan, Houston Rockets tarafından 1998 yılında ilk turdan seçildi. NBA kariyerine New York Knicks ile başlayan Mirsad, pek de umduğu gibi gitmeyen NBA kariyerine Milwaukee Bucks takımı ile devam etti. Yanlış zamanda NBA’e gittiği düşünülen Mirsad Türkcan, daha sonra tekrardan Türk basketbol ligine geri dönmüştür. Türk ligine Fenerbahçe ile dönen Mirsad, Fenerbahçe’de unutulmaz bir kariyer geçirip 2012 yılında emekli olmuştur.

Hidayet Türkoğlu

Türk basketbolunun unutulmaz isimlerinden biri olan Hidayet Türkoğlu, NBA kariyeri boyunca, Sacramento Kings, SA Spurs, Orlando Magic, Toronto Raptors, Phoenix Suns, LA Clippers takımlarında oynamıştır. NBA’de oynadığı 997 maçla Türk oyuncular arasında birinci sırada yer alan Hidayet, kazandığı toplam 90 milyon dolarla da en çok kazanan oyuncu olmuştur. Aktif olarak oynadığı 15 sezonda 6 farklı takımın formasını giyen Türkoğlu, altın çağını Orlando’da yaşarken, 2007-2008 sezonunda “En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu” ödülünü kazanma başarısı göstermiştir. Türkoğlu, bir sonraki sezonda Türk basketbol oyuncuları ve tarihi adına bir ilke imza atarak Orlando ile final oynama başarısı göstermiştir. Ayrıca Hidayet Türkoğlu’nu günümüzde efsaneleşmiş isimlerden yapan bir diğer neden ise LA Laker’s ile final serisinin ikinci maçındaki son topta Kobe Bryant’a yaptığı blok ile maçın seyrini değiştirip, kaybedilmesini önlemiştir.

Mehmet Okur

2003-2004 sezonunda Detroit Pistons ile NBA şampiyonluğu yaşayan Mehmet, hala NBA şampiyonluğu gören tek Türk oyuncu olurken, 2007’de Utah Jazz’da gösterdiği performansla All-Star seçilmeyi başardı. Elde ettiği bu başarılar sayesinde kariyer basamaklarını hızla tırmanırken aynı zamanda unutulmaz isimlerden olma yolunda da emin adımlarla ilerledi. All-Star’da Shaq ile yaşadığı unutulmaz düellodan sonra hafızalara tümüyle kazınan Mehmet Okur, on sezonluk kariyerleriyle basketbol camiasına damga vurmayı başardı. Belinde yaşadığı sakatlıklar yüzünden Okur, beklenenden erken emekli olsa da geçirdiği kariyer hayatı hala Türk basketbolunda birçok ilkin sahibi olma unvanını elinde tutuyor.

İbrahim Kutluay

İbrahim Kutluay belki de NBA kariyerini kötü bir anı olarak hatırlayan nadir isimlerimizden olmuştur. Euroleauge’te Panathinaikos ile şampiyonluk yaşadıktan sonra büyük bir ümit ile NBA’e giden İbrahim Kutluay, sakatlıklar ve fizik yapısı nedeniyle pek fazla süre şansı bulamadı ve sadece 5 maçta 12 dakika süre aldıktan sonra tekrardan Panathinaikos’a geri döndü.

Semih Erden

NBA’de bir dönem forma giyen Semih Erden için ise NBA kariyeri İbrahim Kutluay’a benzer olup harika başlayıp şanssızlıklarla devam etti. Celtics’te ilk beş çıkma şansı elde ettiği dönemde kendini gösteren Semih, Celtics’teyken sürpriz bir şekilde takım değiştirdikten sonra Cavs’ta ilk beş çıkma ihtimalini arttırmış olsa da sakatlıklar yüzünden bu fırsatı değerlendiremedi ve Avrupa’ya dönmek zorunda kaldı. Ortalama 69 maçta formasını terlettikten sonra Veteranların yanında kendini daha iyi yönlendirme şansı buldu.

Ömer Aşık

2008 yılında gerçekleştirilen NBA draftlarında Ömer Aşık, Portland Trail Blazers takımı tarafından seçilmiştir. 2010 sezonuna kadar burada kalan oyuncu 2010-2011 sezonunda ise sezon başlamadan Fenerbahçe’den ayrılıp NBA’in önemli takımlarından biri olan Chicago Bulls’a transfer olmuştur. Ömer Aşık, 2 yıl boyunca bu takımda oynadıktan sonra 2012 sezonunda Houston Rockets ile sözleşme imzalamıştır. Bu takımda da iki yıl oynadıktan sonra 2014 yılındayken üç farklı basketbol takımının aralarında yaptıkları anlaşmalar ve takaslar neticesinde Ömer Aşık’ın New Orleans Pelicans’a dönmesi uygun bulunmuştur. Hala aktif olarak NBA’de oynamaktadır.

Furkan Korkmaz

Furkan, 2016 Draft’ında 1.tur 26.sıradan Philadelphia 76ers tarafından seçildi fakat bu takımdaki kariyerine 2017-2018 sezonu ile başladı. İlk sezonunda büyük başarılara imza atabileceğini gösterse de oynadığı pozisyondaki oyuncu fazlalığı ve sezon ortasında yaşadığı sakatlığı yüzünden istenilen konuma gelemedi. NBA yaz liginde dört dörtlük bir performans sergiledi ve gelecek sezon takımda süre alacak bir oyuncu olabileceğini tüm Philadelphia 76ers hayranlarına gösterdi.

Cedi Osman

2015 NBA Draftı’na katılan Cedi, 2. tur 31. sıradan Minnesota Timberwolves tarafından seçildi fakat hakları aynı gün takasla Cleveland Cavaliers’a geçti. NBA kariyerine 2017-2018 sezonu ile başladı. Lebron James ile aynı takımda oynama şansı bulan Cedi, ilk senesi için harika bir sezonu geride bıraktı. Zaman zaman az süre bulsa da ilk beş başladığı maçlar da oldu. Bu sezon Cleveland’ın finale kaldığını ve bu başarının Cedi’nin kariyerinde büyük bir başarı olacağını unutmamak gerek.

NBA’deki Türk Yıldızlar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format