Mutlaka İzlediğiniz 7 Uyarlama Türk Dizisi


Türkiye’de gösterildiği dönemlerde büyük seyirci kitlelerine sahip olan ve reyting rekorları kıran birçok dizinin aslında yabancı senaryolardan uyarlama olduğunu biliyor muydunuz? İşte geçmişten günümüze severek takip ettiğimiz uyarlama dizilerin küçük bir listesi:

Tatlı Hayat & The Jeffersons

Yayınlandığı 2000’li yıllarda fırtına gibi esen Tatlı Hayat’ın kadrosu; Türkan Şoray, Haluk Bilginer, Asuman Dabak, Ata Demirer gibi birçok usta isimden oluşuyordu. Senaryosu uyarlanan dizi The Jeffersons ise 1975-1985 yılları arasında Amerika’da yayınlanan ve şimdiye kadarki en uzun süreli Afrika kökenli komedi dizisiydi. Tatlı Hayat, uygulamada ufak değişiklikler dışında asıl senaryoya bağlı kaldı. Orjinalinde siyahi olan ana karakterler mecburen Türk oldu ve kültür farklılıklarından ortaya çıkan siyah-beyaz esprileri, Türk-Yunan esprilerine çevrildi.

Doktorlar & Grey’s Anatomy

Yönetmenliği Merve Girgin ve Şenol Sönmez tarafından yapılan, başrollerinde Yasemin Ergene, Bekir Aksoy, Kutsi ve Melike Güner gibi isimlerin yer aldığı 2006 yapımlı dizi, uyarlama senaryolar arasında en uzun soluklu olanlarından. Çoğunluğu bir hastanede geçen hikaye, doktorların hastalarla ve kendi aralarında geçen olayları bazen dram bazen komedi yoluyla anlatıyor. Döneminin vazgeçilmezlerinden olan dizi, uyarlandığı Amerikan yapımı Grey’s Anatomy’nin birebir aynısı. Hatta o kadar aynı ki, iki diziyi de izleyenler, aradaki replik benzerliklerini kolayca fark edebilirler.

Kavak Yelleri & Dawson’s Creek

Bir zamanların efsane dizisi Kavak Yelleri, bir Ege kasabasında yaşayan Deniz, Aslı, Efe ve Mine’nin hikayeleriyle yaşlısından gencine birçok kişiyi ekran başına kilitlemişti. 2007 yılında yayınlanmaya başlayan ve başrollerinde Pelin Karahan, Aslı Enver, İbrahim Kendirci ve Dağhan Külegeç’in yer aldığı dizi, 1998-2003 yılları arasında yayınlanan Amerikan gençlik dizisi Dawson’s Creek’in senaryosunun uyarlanmış hali.

Küçük Sırlar & Gossip Girl

2010-2011 yılları arasında 2 sezon yayınlanan ve dönemin gençleri tarafından büyük ilgiyle izlenen Küçük Sırlar’ın başrollerinde Sinem Kobal, Merve Boluğur, Burak Özçivit, Kadir Doğulu ve Birkan Sokullu yer alıyordu. Amerikan yapımı Gossip Girl’den birebir uyarlanan dizi, senaryo gidişatında onun kadar başarılı olamasa da, yayınlandığı dönem büyük ilgi görmüştü.

1 Kadın 1 Erkek & Un Gars Une Fille

Başrollerinde Demet Evgar ve Emre Karayel’in yer aldığı, 2008 yılında yayın hayatına başlayan 1 Kadın 1 Erkek;  hayattan gündelik olaylarla, Zeynep ve Ozan karakterleri üzerinden kadın-erkek ilişkilerini anlatan bir komedi dizisiydi. Senaryosu, 1999-2003 yılları arasında Fransa’da yayınlanan Un Gars Une Fille’den uyarlanan dizi, kendi döneminde birçok insan tarafından severek takip ediliyordu.

Umutsuz Ev Kadınları & Desprite Housewives

2011-2014 yılları arasında yayınlanan ve başrollerinde Ceyda Düvenci, Songül Öden, Bennu Yıldırımlar, Evrim Solmaz, Özge Özder gibi başarılı oyuncuların yer aldığı dizi şüphesiz en bilindik uyarlama diziler arasında. Senaryosunda Türk izleyicisine uygun olmadığı düşünülen bazı kısımlar çıkarılıp değiştirilse de, geri kalan büyük bir kısmı, Amerikan versiyonu olan Desprite Housewives ile örtüşüyor.

Suskunlar & Sleepers

TIMS Production’un şimdiye kadar en başarılı işlerinden olan ve bir zamanların fenomeni haline gelen dram türündeki Suskunlar’ın başrollerinde Murat Yıldırım, Aslı Enver, Sarp Akkaya ve Mehmet Özgür gibi işinde usta oyuncular yer alıyordu. 1996 Amerikan yapımı Sleepers filminden uyarlanan dizi, yayınlandığı kanaldaki maddi sıkıntılardan dolayı erken final yapınca, birçok seyirci büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. Yayından kaldırıldıktan sonra yapım şirketine gelen teklifle, dizinin uyarlaması “Game of Silence” adıyla Amerikan kanalı NBC’de yayınlanmaya başlamıştı ve orada da büyük ilgi görmüştü.

Mutlaka İzlediğiniz 7 Uyarlama Türk Dizisi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format