Mitolojiden Bir Kesit: ANTİK MISIR


Mitoloji denildiğimize aklımıza birçok devletin, ırkın mitolojileri gelir. Ben bugün Antik Mısır mitolojisinden bahsetmek istiyorum. Antik Mısır mitolojisi yüzlerce tanrı ve tanrıça barındıran kapsamlı bir inanıştı.

Mısırlılar başlangıçta evrenin kaosun karanlık sularından oluştuğuna inanırlardı. Ardından ilk tanrı, Re-Atum sulardan yükseldi ve ondan Şu (hava) ve Tefnut (nem) oluştu. Şu ve Tefnut’un çocukları olduğu zaman Dünya’nın yaratıldığına inanılır. Çocukların adları ise Nut (gök) ve Geb (yer)’dir. Tefnut ve Şu’nun birbirini karanlıkta kaybettiğine inanılır.Ardından Re-Atum onları bulması için gözünü yollar ve onları bulduğunda akan sevinç gözyaşlarından insanlar oluşmuştur.

Mısır mitolojisinde özellikle ismi duyulan karakterlerden birisi de Osiris’tir. Osiris, Re-Atum’un oğludur ve Mısır’ın kralıdır. Osiris kardeşi Seth tarafından öldürülmüştür. Seth, Osiris’i parçalara ayırarak Nil’e bırakmış ve krallığını ilan etmiştir. İsis (Osiris’in kardeşi ve karısı), Osiris’in parçalarını tekrar bulur ve Osiris, Anubis (ölüm tanrısı) tarafından mumyalanarak iyileştirilmiştir.

misirmitolojisi

Seth, kötülüktür. Kardeşini öldürüp kral olduktan sonra Osiris’in oğlu Horus (Güneş Tanrısı) tarafından yenilgiye uğratılmıştır. Seth çöle sürülür ve fırtınaların tanrısı olur.

seth

Peki Horus kim? Aslında Horus hepimizin Mısır mitolojisinde en çok duyduğumuz isimdir. Daha çok Ra olarak biliniyor. Horus, kral ve firavunların atasıdır Mısır mitolojisinde.

ra

Mısır mitolojisi ucu görülmeyen bir deniz kadar geniş. Eğer ilginizi çekiyorsa araştırmanızı öneririm. Mitolojideki ilginç hikayelerin hayal gücünüze, yaratıcılığınıza katkı sağlayacağını sizler de göreceksiniz.

 

 

 

cagataybanner

Mitolojiden Bir Kesit: ANTİK MISIR

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format